Zaśniedziałe lub pokryte nieestetycznymi zaciekami, mogą zepsuć nawet najpiękniejszą aranżację stołu. Jak wyczyścić sztućce domowymi sposobami? Poniżej wymieniamy najlepsze metody.

W miarę upływu czasu nawet najwyższej jakości sztućce mogą stracić swój blask. Proces starzenia materiału można jednak znacząco opóźnić, otaczając ten element zastawy stołowej właściwą opieką. Bez względu na to, czy mówimy o sztućcach używanych wyłącznie przy najbardziej uroczystych okazjach czy o zestawach codziennych, właściwa dbałość o ich stan jest niezwykle ważna. To w końcu zakup na lata, który będzie służył i cieszył oczy przez długi czas. 

Czym najlepiej wyczyścić sztućce?

Większość osób na co dzień używa sztućców wykonanych ze stali nierdzewnej. To trwały materiał, który przez długi czas skutecznie opiera się korozji. Takie zestawy wyglądają estetycznie i są niezwykle funkcjonalne, bo bez problemu można je myć zarówno w zlewie, jak i w zmywarce. Niestety, po pewnym czasie ich powierzchnia może stać się matowa. Jak przywrócić blask stali nierdzewnej?

Zanim odpowiemy na powyższe pytanie, najpierw wypada zastanowić się, czego z takimi sztućcami nie należy robić. Zapomnijcie o używaniu metalowych drapaków i proszków czyszczących. Twarda struktura szybko porysuje gładką powierzchnię metalu. Jeżeli sztućce myjecie w zmywarce, pamiętajcie o ułożeniu ich w dedykowanym koszyczku lub szufladzie. Po umyciu sztućców w zlewie, zawsze odkładajcie je do czystego ociekacza, a nie poziomo na suszarce.

Założenie, że na sztućcach wykonanych ze stali nierdzewnej nigdy nie pojawi się korozja jest błędem. Wbrew swojej nazwie, taki metal charakteryzuje się jedynie podwyższoną odpornością na korodowanie. Mając to na względzie, lepiej unikaj płynów do mycia naczyń z dodatkiem cytryny i pomarańczy. Zawarte w nich kwasy mogą znacząco przyspieszyć ten proces.

Co zrobić, żeby zmatowione i ciemne sztućce odzyskały swój dawny blask? Wystarczy, że „zafundujecie im” gorącą kąpiel w roztworze octu. To naprawdę łatwe. Wlejcie do garnka litr wody i dodajcie 9 łyżek kuchennych octu. Wymieszajcie roztwór, umieśćcie w nim sztućce, doprowadźcie do wrzenia i gotujcie przez 15 minut. Po tym zabiegu wasze łyżki, łyżeczki, noże i widelce będą lśnić jak nowe.

Zmatowione sztućce można też natrzeć oliwą z oliwek lub dowolnym innym olejem roślinnym. Przygotujcie miękką ściereczkę i nanieście na nią odrobinę oleju. Następnie wypolerujcie wcześniej umyte i osuszone sztućce. Gotowe! Pamiętajcie, oleju trzeba używać w niewielkiej ilości. Jeżeli przesadzicie, na sztućcach pozostanie tłusty film.

Jak czyścić sztućce aluminiowe?

Nieco inaczej trzeba podejść do czyszczenia sztućców aluminiowych. To dość delikatny metal, który wymaga odpowiedniego podejścia. W wielu poradnikach można przeczytać, że w tym przypadku najlepiej sprawdza się kwasek cytrynowy. Nic bardziej mylnego! O ile delikatny kwas rzeczywiście łatwo doprowadza aluminiowe powierzchnie do porządku, to trzeba pamiętać, że metal w kontakcie z tą substancją zaczyna wydzielać szkodliwe jony glinu. Ten sposób nie nadaje się więc do czyszczenia żadnych przedmiotów aluminiowych, które mają kontakt z żywnością!

Czym zatem czyścić sztućce aluminiowe? Dobrze sprawdzi się pasta z sody oczyszczonej i wody utlenionej. Przygotujcie roztwór składający się z 1 łyżki proszku i 2 łyżek płynu, nanieście go na miękką szczoteczkę i wyczyśćcie sztućce. Od razu opłuczcie je pod bieżącą wodą, bo zbyt długi kontakt z sodą może spowodować wystąpienie przebarwień!

Jak wyczyścić sztućce pozłacane?

Pozłacane sztućce zwykle są używane przy specjalnych okazjach. Powinny więc wyglądać pięknie i nieskazitelnie. Jak jednak wyczyścić takie noże, łyżki i widelce, by pozbyć się osadów i nie uszkodzić powłoki ze szlachetnego metalu?

Wypróbujcie sposób z folią aluminiową. Przygotujcie szklaną lub plastikową miskę o odpowiedniej wielkości, wyłóżcie jej dno dużym arkuszem folii i zalejcie szklanką gorącej wody. Dodajcie łyżkę sody oczyszczonej i zamieszajcie. Teraz włóżcie do  roztworu pozłacane sztućce i pozwólcie im moczyć się przez ok. 2 godz. Po tym czasie, wyjmijcie je z wody i dokładnie osuszcie.

Kolejna niezawodna metoda polega na moczeniu pozłacanych sztućców w spirytusie. Przygotujcie szklaną miskę, wlejcie do niej alkohol w stężeniu minimum 95 proc. i zanurzcie w niej łyżki, noże i widelce. Wystarczy krótka chwila, by pozłacane sztućce odzyskały blask.

Do czyszczenia pozłacanych sztućców dobrze nadaje się też ocet. Zwilżcie płynem miękką ściereczkę i dokładnie wypolerujcie noże, widelce, łyżki i łyżeczki. Odłóżcie je na bok i po kilku godzinach wypolerujcie ściereczką zwilżoną letnią wodą.

AdobeStock

Jak wyczyścić srebrne sztućce?

Srebrne sztućce prezentują się niezwykle efektownie, ale ich utrzymanie okazuje się dość kłopotliwe. Pod wpływem kontaktu z powietrzem, srebro utlenia się i pokrywa nieestetyczną patyną. Czerniejące sztućce z czasem stają się naprawdę trudne do wyczyszczenia, bo powstający osad jest coraz grubszy. By tego uniknąć, warto otoczyć je specjalną troską.

Zacznijmy od znanej metody z pastą do zębów. By pozbyć się nieestetycznego osadu, wystarczy nanieść odrobinę pasty na nieużywaną szczoteczkę do zębów (najlepiej z miękkim włosiem) i delikatnie przetrzeć sztućce. Pamiętajcie, pasta typu white i każda inna z grubszymi drobinkami ściernymi nie nadaje się do tego zastosowania!

Dobrze sprawdzi się też gorąca kąpiel w roztworze solnym. Wlejcie do garnka 1 l wody, dodaj 40 g soli, wymieszajcie i włóżcie sztućce. Wodę doprowadźcie do wrzenia i gotujcie przez 10 min.

Srebrną powierzchnię skutecznie rozjaśni sok z cytryny. By szybko pozbyć się przebarwień, wystarczy wycisnąć połowę cytryny na ściereczkę i wypolerować sztućce.

Dobre rezultaty przyniesie też czyszczenie sztućców sodą i octem. Do gorącej wody dodajcie 4 łyżki proszku i 5 łyżek płynu. Zamieszajcie roztwór i umieśćcie w nim sztućce na 20 min.

Dlaczego sztućce rdzewieją?

Czasami można zaobserwować rdzawy nalot na sztućcach. Z tym problemem najczęściej zmagają się osoby, które myją je w zmywarce. Co jest przyczyną rdzewienia sztućców? Wbrew pozorom, nie zawsze chodzi o ich słabą jakość. Poniżej wymieniamy najczęstsze przyczyny wystąpienia korozji:

  • używanie zbyt agresywnych detergentów,
  • zbyt długie trzymanie sztućców w komorze zmywarki po umyciu,
  • kontakt z kwaśną żywnością.

Jak usunąć rdzę ze sztućców ze zmywarki?

Obecność rdzawego nalotu nie oznacza, że sztućce nadają się do wyrzucenia. Jeżeli chcecie usunąć ślady korozji, przygotujcie pastę z soli i soku z cytryny. Obie substancje zmieszajcie w proporcjach, które pozwolą wam uzyskać gęstą papkę. Nałóżcie ją na skorodowane miejsce i zostawcie na 20 min. Następnie wyczyśćcie sztućce gąbką, wypłuczcie i osuszcie. Gotowe!