Hot Aperol to drink, który stanął w opozycji do klasycznego grzańca, który często towarzyszy nam w grudniowe wieczory. Standardowy grzaniec potrafi się jednak szybko znudzić, a jego smak spowszednieć.

Tradycyjny grzaniec - jakie ma korzenie?

Grzane wino od zawsze związane było z okresem świątecznym - to właśnie 25 grudnia, jeszcze przed ustanowieniem znanych nam świąt Bożego Narodzenia, Rzymianie zaczęli pić wino z korzennymi przyprawami. Polskie grzane wino najbardziej jednak przypomina niemiecką odmianę trunku. Aktualnie możemy spróbować wielu odmian wina: robione jest z białej i czerwonej odmiany, a przyprawy i dodatki nadają egzotyczne smaki. Koniecznie przetestuj nasz przepis na grzane wino

Aperol - skąd go znamy?

Aperol to alkohol kojarzący się z włoskim aperitifem i kwintesencją dolce vita. Pija się go tradycyjnie przed posiłkiem, by rozbudzić apetyt przed głównym daniem. Czysty aperol ma gorzkawy smak i ziołowe pochodzenie. Popularność zyskał po połączeniu z Prosecco, tworząc bardzo modną mieszankę. Ciekawostką jest, że receptura aperolu wciąż nie jest do końca znana, jednak zdołano określić jego najważniejsze składniki. 

Jak przygotować grzaniec z aperolu?

W pierwszej kolejności przygotuj produkty potrzebne do zrobienia drinków:

  • 1 pomarańcze,
  • ¾ litra białego wina, 
  • 0,5 litra soku jabłkowego, 
  • 250 mililitrów aperolu. 

Hot Aperol - przepis na grzaniec z aperolu 

Hot Aperol wykonasz w kilku prostych krokach, przygotowanie drinków nie zajmie Ci wiele czasu:

  1. Rozpocznij od umycia pomarańczy i pokrojenia jej na cienkie plasterki. Uszykuj szklanki, a do każdej z nich włóż po plasterku owocu. 
  2. Do garnka wlej wino, sok jabłkowy i aperol. Dokładnie wymieszaj i powoli podgrzewaj. Nie pozwól zagotować się mieszance. 
  3. Gdy płyn stanie się gorący, przelej go do szklanek. Polecamy takie z podwójną ścianką, by jak najdłużej zachowywały ciepło drinka. 
  4. Do szklanek dorzuć świąteczne dodatki  wedle uznania. Możesz postawić na anyżową gwiazdkę, czy laskę cynamonu. 

Sprawdź też: Jak zrobić miód pitny? Przepis dla każdego ->>