Dawniej trzykrotka gościła niemal w każdym polskim domu. Zdobiła też okna szkół, urzędów i innych instytucji. Łatwa w uprawie, z pięknymi, aksamitnymi liśćmi, a dodatkowo bardzo szybko rosnąca. Idealna.

Trzykrotka to roślina, która rośnie niemal w każdym miejscu  w domu. Zarówno w kuchni, salonie, a nawet w łazience. Nie jest wymagająca. Wystarczy zapewnić jej dostęp do światła i regularne podlewanie, by szybko wypuściła pędy nawet do długości 1 m. Na każdym pędzie jest mnóstwo ozdobnych liści, które mogą wybarwiać się na różne kolory w zależności od odmiany. Jeśli trzykrotka będzie się dobrze czuć w danym miejscy, na końcu pędów wypuści małe, różowe kwiaty. Jednak zdarza się, ze nagle roślina zaczyna marnieć. Warto wtedy podlać ją naturalną odżywką, która do razu ja wzmocni.

Jak pielęgnować trzykrotkę?

  • Zanim jednak przejdziemy do nawozu, poznajcie podstawowe zasady uprawy trzykrotki, dziki którym będzie piękna i dorodna.
  • Trzykrotka najlepiej czuje się w miejscu z dostępem do dużej ilości światła, jednak nie bezpośrednio nasłonecznionym
  • Roślinę najlepiej podlewać obficie jednak nie często, ponieważ trzykrotka lubi przesychać. Nie lubi, gdy jej dolne partie dotykają mokrego podłoża, dlatego podłoże powinno być przepuszczalne, a na dnie doniczki konieczny jest drenaż. Jeśli ma za dużo wody jej liście robią się miękkie, a następnie żółkną, brązowieją i gniją. Można też nawadniać roślinę podobnie jak storczyk. Raz na tydzień zanurzyć doniczkę do połowy w misce z wodą, pozostawić na chwile, aż roślina naciągnie tyle wody ile potrzebuje.
  • Trzykrotka nie lubi zraszania, ani polewania liści wodą. Dlatego należy ją zawsze podlewać od dołu.
  • Warto trzykrotkę często przycinać, by się zagęszczała. Odcięte końce można bardzo łatwo ukorzenić w wodzie i posadzić nowe okazy. Już po tygodniu powinny pokazać się pierwsze korzonki.

Domowy nawóz do trzykrotki

Mimo łatwej uprawy zdarza się, że trzykrotka marnieje i przestaje wypuszczać nowe listki. Najlepiej podlać ją domową odżywką z kuchennych resztek. W tym wypadku sprawdzą się skórki bananów. Taki nawóz szybko pobudzi jej wzrost i wzmocni od korzeni. Robi się go banalnie prosto i jest gotowy do użycia już po 2 dniach. Przygotujcie:

  • skórki z 2 bananów
  • przegotowaną wodę
  • litrowy słoik
  • sodę oczyszczoną

Zanim przystąpicie do przygotowania nawozu koniecznie zróbcie 1 rzecz. Żeby pozbyć się wszelkiej chemii i pestycydów ze skórek bananów, wlejcie do miski ciepłą wodę i wsypcie do niej 4 łyżeczki sody oczyszczonej. Zamieszajcie i włóżcie do mieszanki skórki z bananów na 5 minut. Tyle wystarczy, by pozbawić chemii, która mogłaby zniszczyć rośliny.
Teraz wystarczy skórki pokroić na mniejsze kawałki, włożyć do słoika i zalać przegotowana wodą o temperaturze pokojowej. Zakręćcie słoik i odstawcie w suche, ciemne miejsce na 2 dni. Po tym czasie nawóz jest gotowy.
Przed podlaniem trzykrotki pamiętajcie, by go rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1. Taka mieszanka podlewajcie rośliny 1 na tydzień. Szybko zobaczycie poprawę.

GettyImages