Ten produkt to obowiązkowy składnik niemal każdej zupy i wielu mięsnych gulaszy czy przetworów na zimę. Okazuje się jednak, że liście laurowe można wykorzystać w kuchni nie tylko do gotowania. Mało kto wie, że przydadzą się też do łatwego zniwelowania pewnego uporczywego problemu, z którym boryka się prawie każdy z nas. Wystarczy włożyć je do lodówki, a reszta zrobi się sama. Sprawdźcie, o czym mowa i koniecznie przetestujcie ten sprytny patent.

Dlaczego warto trzymać liście laurowe w lodówce?

Choć niewielu o tym wie, liście laurowe w lodówce świetnie pochłaniają nieprzyjemne zapachy, sprawiając, że po otwarciu drzwiczek, zamiast mieszanki wszystkich produktów, czujemy przyjemną woń. Wystarczy tylko położyć 2 suszone listki na talerzyku i postawić go na jednej z półek lub w szufladzie. W ten sposób już nigdy nie skrzywicie się podczas sięgania do urządzenia. Należy jednak pamiętać, aby regularnie wymieniać liście laurowe na nowe po upływie kilku dni, bo w przeciwnym razie efekt nie będzie już aż tak dobry.

Jak odświeżyć lodówkę? Więcej domowych sposobów

Liście laurowe to naturalny neutralizator zapachów, podobnie jak kilka innych kuchennych produktów. W tym samym celu można użyć też cukru, skórki z cytryny, sody oczyszczonej, mielonej kawy czy kawałka jabłka. Wszystkie te składniki również działają jak pochłaniacza zapachów, oczyszczając wnętrze lodówki z woni mięs, ryb, serów czy wszelkich innych mocnych zapachów. Obowiązuje tu jednak ta sama zasada, czyli regularność w wymienianiu produktu na świeży.

Liście laurowe w lodówce i nie tylko - inne zastosowania

Odświeżanie lodówki to jednak tylko mały procent tego, co potrafią liście laurowe. Jeśli zastanawiacie się, do czego jeszcze można je wykorzystać, koniecznie sprawdźcie poniższe pomysły, a będziecie zaskoczeni:

  • do usuwania z szafek kuchennych moli spożywczych,
  • jako naturalny nawóz do surfinii,
  • do usuwania przykrego zapachu podczas gotowania kalafiora czy bobu,
  • aby zapobiec ciemnieniu gotowanych ziemniaków,
  • do odstraszania mrówek, komarów, muszek owocówek i much.