Deska serów to wyśmienita kompozycja przystawek, która rozpieszcza podniebienia i pięknie prezentuje się na stole. Odpowiednio skomponowana, sprawdzi się na typowej „domówce” z udziałem rodziny lub znajomych i przyjaciół, ale z powodzeniem podacie ją także na oficjalnym przyjęciu i z całą pewnością nikt nie odbierze tego jako towarzysko-kulinarnego faux pas. Zastanawiacie się, jak przygotować deskę serów i wędlin? Kluczową kwestią jest dobór odpowiednich składników.

Jaki ser do deski przekąsek?

Dobrze skomponowana deska serów i wędlin powinna prezentować się na tyle atrakcyjnie, by goście bez proszenia sięgali po ułożone na niej rarytasy. Kluczową kwestią jest różnorodność kolorów, struktur i oczywiście smaków. Żeby osiągnąć taki efekt, sięgnijcie po różne gatunki serów. 

Przekąski powinny charakteryzować się różną intensywnością smaku, więc komponując deskę, koniecznie uwzględnijcie:

  • sery długo dojrzewające – idealnym wyborem będzie włoski parmezan, padano lub pecorino, szwajcarski grojer lub ementaler i sery typu angielskiego, jak choćby cheddar;
  •  sery półtwarde – świetnie sprawdzi się ser tylżycki lub królewski;
  • sery miękkie – dobrym wyborem będzie munster, taleggio lub livarot;
  • sery miękkie z porostem pleśni – camembert, brie lub coulommiers;
  • sery z przerostem niebieskiej pleśni – np. lazur, stilton lub roquefort. 

Kompozycję można wzbogacić także o sery świeże, takie jak feta czy mozzarella

Tak dobrane sery zachwycą gości różnorodnością i bogactwem smaków, a do tego będą pięknie prezentowały się na desce. Polecamy zapoznać się z choćby podstawowymi informacjami na temat poszczególnych gatunków, bo zgodnie z savoir vivre, gospodarz przyjęcia powinien nie tylko znać sery, które serwuje swoim gościom, ale także umieć je opisać.

Jaka wędlina do deski przekąsek?

Wędlina to kolejny kluczowy składnik kompozycji przekąsek. Jej kolor pięknie przełamuje żółtą monotonię, a wyraziste nuty smakowe doskonale wzbogacają smak serów. Na desce przekąsek, doskonale sprawdzają się wszelkie wędliny długo dojrzewające: chorizo, salami, szynka serrano i parmeńska. Świetnym wyborem będzie także fuet, łopatka iberyjska i cecina.

Na desce nie może zabraknąć także typowo polskich specjałów. Przecież tradycyjna wędzona szynka, boczek i kabanosy w niczym nie ustępują włoskim i hiszpańskim wędlinom.

Co jeszcze dodać na deskę serów i wędlin?

Dobraliśmy już podstawowe składniki, które znacząco różnią się między sobą nutami i intensywnością smaku, strukturą i teksturą. Musicie jednak wiedzieć, że za wami dopiero połowa drogi, bo na dobrze skomponowanej desce serów i wędlin nie może zabraknąć także dodatków do podstawowych przekąsek. Ich obecność sprawi, że kompozycja będzie prezentowała się jeszcze atrakcyjniej, ale to nie wszystko. Dodatki mają przede wszystkim podkręcić wyśmienity smak serów i wędlin. Czego nie może zabraknąć na desce?

Do serów i wędlin doskonale pasują:

  • bakalie – orzechy włoskie i laskowe, nerkowce, migdały, suszone morele i daktyle;
  • świeże warzywa – pierwszym wyborem powinny być pomidorki koktajlowe, które zachwycają bogactwem kolorów, a ich smak świetnie łączy się z podstawowymi składnikami deski. Warto dodać też warzywa korzeniowe, jak choćby marchewkę i seler;
  • świeże owoce – np. czerwone i białe winogrona, figi, melon i truskawki;
  • produkty marynowane – papryczki chili, oliwki, cebulki i ogórki konserwowe.

Na desce nie może zabraknąć produktów pszennych. Polecamy krakersy, ale dobrze sprawdzi się też bagietka. Warto dodać także chrupiące grissini.

O czym jeszcze nie można zapomnieć? O dipach, które podkręcą smak warzyw. Inne ciekawe dodatki to konfitura, dżem, miód i pesto. 

Wyśmienite przekąski najlepiej czują się w towarzystwie dobrego trunku. Doskonałym wyborem będzie wino. Warto kupić przynajmniej kilka butelek, bo z wyrazistymi serami najlepiej komponują się delikatne odmiany i odwrotnie.

Coś mocniejszego? Dobrym wyborem będzie whisky. Irlandzkie charakteryzują się delikatnym smakiem, więc doskonale pasują do wyrazistych serów. Z mniej intensywnymi przekąskami świetnie komponują się szkockie gatunki dymne (z wyspy Islay), dla których charakterystyczny jest mocny, ostry smak.

Na czym serwować deskę serów?

Macie już skompletowane składniki, które zapewnią pożądaną różnorodność smaku, konsystencji i struktury. Teraz musicie zastanowić się, na czym je ułożyć.

W sklepach z wyposażeniem kuchni bez problemu znajdziecie deski przeznaczone wyłącznie do serwowania przekąsek. Mają najróżniejsze kształty, od prostokątnego, przez kwadratowy, aż po okrągły. Mogą być wykonane z tworzyw sztucznych lub naturalnych.

Najpraktyczniejszym wyborem wydaje się być plastikowa deska do przystawek. Jest lekka, można ją myć w zmywarce i nie wchłania zapachów. Plastik nie prezentuje się jednak zbyt elegancko, zwłaszcza w wersji imitującej drewno. Zdecydowanie lepiej wyglądają deski z naturalnych surowców.

Tutaj do wyboru mamy warianty drewniane, szklane i kamienne. Każdy z nich będzie dobrym wyborem. Najtańsze są modele wykonane z drewna (choć warto zaznaczyć, że deski z egzotycznych gatunków mogą kosztować niemało). Nieco droższe jest szkło, a najdroższy – kamień. Na którą deskę warto się zdecydować? To w dużej mierze kwestia indywidualnych preferencji. Warto wybrać taką, która najlepiej skomponuje się z ogólnym wystrojem wnętrza.

Bez względu na wariant, deska powinna być odpowiednio duża. Małe sprawdzają się wyłącznie w sytuacji, w której chcecie przygotować szybką, elegancką przekąskę dla siebie i swojej drugiej połówki. Jeżeli wyśmienite sety i wędliny mają być podane na imprezie lub przyjęciu, deska musi być odpowiednio duża.

Jeżeli przygotowujecie swoją pierwszą deskę z przekąskami i nie zdążyliście jeszcze kupić odpowiedniego akcesorium, bez problemu możecie wykorzystać odpowiednio dużą tacę lub półmisek.

Jak ułożyć przekąski na desce?

Ostatni krok to skomponowanie estetycznej całości. W roli podkładu, lepiej od papierowych serwetek sprawdzą się liście zielonej sałaty. Jeżeli zamierzacie użyć jedynie kilku gatunków sera i wędlin, możecie ułożyć je na desce w kawałkach. Musicie wówczas pamiętać o podaniu odpowiednich sztućców. W przypadku bardziej złożonych kompozycji, lepiej pokroić poszczególne składniki.

Sery pleśniowe pięknie prezentują się pokrojone w trójkąty. Z odmian półtwardych możecie zrobić słupki, a z miękkich – niewielkie kostki, w które wbijecie krótkie wykałaczki. Z serów świeżych możecie wydrążyć apetyczne kuleczki.

A co z wędlinami? Boczek i szynkę najlepiej zawinąć w rulony, ale włoskie i hiszpańskie wędliny aż proszą się o wyeksponowanie ich pięknej struktury.

Owoce można przekroić na pół, ale pięknie i smakowicie prezentują się też ułożone w całości. Warzywa korzenne pokrójcie w słupki. W takiej postaci, najlepiej nadają się do maczania w dipie.

GettyImages