To pytanie, które bardzo często zadają sobie amatorzy kulinariów. Okazuje się, że zamienniki żelatyny znaleźć można bardzo łatwo. W tym artykule podpowiadamy, czym można ją zastąpić, a także, który z zamienników nadawać się może do sernika czy kremu.

Żelatyna to produkt odzwierzęcy, a dokładniej białko, które uzyskuje się z kości, skóry, czy ścięgien zwierząt. Wykorzystuje się go w przygotowaniu rozmaitych deserów, takich jak sernik na zimno, tort, czy galaretka owocowa.

Czym można zastąpić żelatynę?

Czym zastąpić żelatynę, którą tak często wykorzystuje się w kulinariach? Składnik ten bardzo często stosowany jest przy wyrobie ciast i deserów, w których pożądana jest zwarta konsystencja. Jej właściwości chemiczne sprawiają, że rozpuszcza się na skutek kontaktu z ciepłą wodą. Tak uzyskany płyn zastyga, tworząc charakterystyczną galaretkę. To dlatego tak świetnie nadaje się do produkcji słodkich wyrobów, ale nie tylko. Jest również nieodłącznym składnikiem niektórych dań wytrawnych, takich jak galart.

Czym zatem można ją zastąpić, gdy z jakiegoś powodu nie chcemy, bądź nie możemy jej używać? Okazuje się, że istnieje wiele produktów, które świetnie imitują żelatynę, czy raczej jej właściwości. Większość z nich możemy kupić w hipermarketach, marketach ze zdrową żywnością, czy przez Internet.

Jednym z popularnych zamienników żelatyny jest agar-agar. Jest to produkt roślinny, który pozyskuje się z krasnorostów rosnących na japońskich wybrzeżach. Produkt ten jest bezsmakowy, bezzapachowy, i bezbarwny, a do tego zawiera w sobie bardzo niewiele kalorii. Swoimi właściwościami żelującymi w wysokim stopniu przypomina żelatynę, a otrzymać go można w postaci proszku bądź płatków. Jeśli szukasz składnika, który wykorzystasz przy robieniu przetworów, ciast na zimno, czy galaretek, agar-agar będzie strzałem w dziesiątkę.

Dawniej jako zamiennik żelatyny bardzo często używało się substancję zwaną karagenem, czyli inaczej E407. Był on używany w produkcji wędlin, nabiału, dżemów, i wielu innych produktów. Niestety, badania wykazały, że mimo jej naturalnego pochodzenia, substancja ta zwiększa ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, czy nawet powoduje zapalenie jelit. To dlatego nie zaleca się już stosowania karagenu jako zamiennika żelatyny. Zamiast tego lepiej użyć innych, zdrowszych produktów!

Co zamiast żelatyny dla wegetarian?

Produktem tego rodzaju jest wspomniany wcześniej agar-agar. Kolejną ciekawą propozycją jest pektyna. Jest to roślinny zamiennik żelatyny, który pozyskuje się zwykle z owoców. Pektyny zawarte są w ścianach komórek roślinnych, a najwięcej znaleźć ich można w owocach dojrzałych. Te, które stosuje się w kulinariach, pochodzą najczęściej z jabłek i cytrusów.

Na etykietach produktów pektyna opisana jest jako E440. Jest ona zdrową substancją – ma właściwości oczyszczające z toksyn, a także wspomaga nasz przewód pokarmowy. Co ciekawe, pektyna pęcznieje w żołądku, dzięki czemu po jej zjedzeniu dłużej czujemy się najedzeni. Jest to szczególnie pomocne dla osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Pektynę wykorzystać można w produkcji dżemów, przetworów mlecznych, galaretki owocowej, czy nawet nadzienia cukierniczego.

Jaki jeszcze składnik można określić jako produkt, który może imitować żelatynę? Interesującą propozycją jest także tapioka, czyli produkt skrobiowy, który otrzymuje się z manioku. Często wykorzystuje się go do zagęszczania sosów, kisieli, czy puddingów. Występuje w postaci mąki, kulek, czy płatków. Co ciekawe, kulki z tapioki to nieodłączny dodatek tradycyjnej tajwańskiej herbaty zwanej bubble tea – odpowiednio przygotowane stają się miniaturowymi żelkami, które spożywa się, jednocześnie pijąc pyszny płyn.

Ostatni zamiennik żelatyny to guma ksantanowa. Ze względu na swoje właściwości jest szeroko stosowana przede wszystkim w przemyśle spożywczym. Guma ksantanowa jest cenną alternatywą np. dla żelatyny wołowej, co jest ważną informacją m.in. dla wegan i wegetarian. Ksantan znajduje się m.in. w ketchupach, majonezach, musztardach, serkach wiejskich, homogenizowanych i topionych, zupach w proszku, czy sokach. Ma zastosowanie w produktach poddawanych ogrzewaniu, np. w konserwach. W cukiernictwie stosowany jest do produkcji deserów, nadzień i polew.
Gumę ksantanową można rozpuszczać w ciepłych, jak i zimnych płynach. Warto zmieszać roztwór mikserem na wysokich obrotach około 1 minuty.

Podsumujmy zatem – składniki imitujące żelatynę, które idealnie wpisują się w dietę wegetariańską, to między innymi:

  • Agar-agar,
  • Pektyna,
  • Tapioka,
  • Guma ksantanowa.

Czym zastąpić żelatynę w serniku?

Czym zastąpić żelatynę, jeśli chcemy przygotować sernik na zimno? Każdy miłośnik tego pysznego ciasta wie, że potrzebna jest do jego wyrobu jakaś substancja, która pozwala uzyskać ściętą, sztywną konsystencję. Co zatem może posłużyć jako świetny zamiennik żelatyny w tym przypadku? Czy można zastąpić żelatynę galaretką? Owszem!

Galaretka to produkt, który bardzo często znajduje się w naszych domowych spiżarniach. Podobnie jak żelatyna, umożliwia właściwe zagęszczenie masy sernikowej. Ponadto, galaretka bardzo często występuje w owocowych smakach, które mogą nadać sernikowi ciekawego aromatu, przykładowo truskawkowego, czy cytrynowego. Taki posmak świetnie komponuje się z owocami, którymi zwykle przystraja się sernik na zimno – jest to naprawdę idealna kombinacja.

Należy pamiętać jednak, że galaretki w proszku bardzo często zawierają w sobie żelatynę, toteż nie będzie to składnik odpowiedni dla wegan czy wegetarian. Jeśli chcesz zatem przygotować sernik dla osób, które nie spożywają produktów odzwierzęcych, sięgnij po agar-agar. Serniki agarowe mogą być równie pyszne, jak te przygotowane przy użyciu galaretki czy zwykłej żelatyny.

iStock

Co dodać do kremu zamiast żelatyny?

Czym zastąpić żelatynę, gdy chcemy przygotować pyszny krem do tortu, czy innego słodkiego wypieku? Niektóre osoby, które przyrządzają kremy przy użyciu żelatyny narzekają na to, że taki krem sztywnieje, zanim zdążą przełożyć nim cały wypiek. W takim wypadku warto skorzystać z gotowych produktów, takich jak fixy do bitej śmietany. Są one mniej intensywne niż zwykła żelatyna, a zawarte w nich składniki sprawiają, że nasz krem uzyskuje idealną konsystencję. Warto rozejrzeć się także wśród mas śmietanowych w proszkach, które w swoich ofertach ma wiele producentów składników wykorzystywanych przy wypiekach. Niektóre z nich mogą okazać się naprawdę pyszne!

Zamiast decydować się na krem z bitej śmietany, można postawić także na doskonały krem budyniowy z dodatkiem masła. Odpowiednio ubity będzie gęsty, sztywny, i przede wszystkim smakowity. Podobnie jak kremy przygotowane przy użyciu żelatyny, świetnie komponuje się z różnego rodzaju dodatkami.