Lubicie rybę, ale rzadko przygotowujecie ją w domu ze względu na nieprzyjemny zapach? Nie musicie rezygnować z ulubionego przysmaku. Wystarczy, że zastosujecie ten prosty trik, aby szybko odświeżyć powietrze. Zapomnijcie o chemicznych środkach ze sklepu. Skuteczny odświeżacz znajdziecie w swoich kuchennych szafkach. 

Dlaczego ryba śmierdzi podczas smażenia?

Nieprzyjemny zapach kumuluje się w głównej mierze w śluzie, pokrywającym skórę i łuski ryby. Aby choć częściowo pozbyć się problemu, możemy więc przed smażeniem oskórować nasz filet. Wprawdzie nie rozwiąże to całkowicie problemu, jednak z pewnością znacznie go ograniczy. Musimy jednak pamiętać, że to właśnie skórka pozwala zachować soczystość i wilgotność smażonej ryby, więc bez niej mięso szybko wyschnie i stanie się wiórowate. Co więc zrobić, aby zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi, bez konieczności skórowania ryby?

Jak pozbyć się zapachu ryby z domu?

Walkę z rybim zapachem należy zacząć jeszcze zanim zabierzemy się za smażenie. Aby skutecznie zapobiec rozprzestrzenianiu się tej nieprzyjemnej woni, wystarczy postawić na blacie przy kuchence szklankę octu. Możemy wybrać ten spirytusowy lub nieco delikatniejszy winny, lub jabłkowy. Produkt ten wchłonie nieprzyjemny zapach tłuszczu i smażącej się na nim ryby. Jeśli zapach przeszkadza wam wyjątkowo mocno, możecie podgrzać ocet w garnku, a jego parująca woń jeszcze lepiej zamaskuje rybi smrodek.

Aby zmaksymalizować skuteczność tej metody, można wesprzeć ją kolejnym trikiem. Otóż przez rączkę piekarnika warto przewiesić wilgotny bawełniany ręcznik. Mokra tkanina zadziała jak gąbka i wchłonie całą woń. Po smażeniu wystarczy więc wrzucić ściereczkę do prania, aby pozbyć się zapachu. 

Co niweluje zapach ryby? Inne domowe sposoby

Ocet to tylko jeden z kilku naturalnych pochłaniaczy zapachów, jakie znajdziemy w kuchni. W podobny sposób działają również:

  • skórki z cytrusów,
  • ziarna kawy,
  • ćwiartki surowych jabłek,
  • wywar z goździków lub anyżu.