Przepisy z mąki kokosowej

Mąka kokosowa - właściwości

Mąka kokosowa jest bezglutenowa. To doskonały produkt dla osób z nietolerancjami i alergiami pokarmowymi, w szczególności celiakią. Mąka kokosowa jest bogata w błonnik i w łatwo przyswajalne białko. To dobry składnik do wykorzystywania przez osoby zmagające się z cukrzycą. Mąką kokosowa ma niski indeks glikemiczny, co ułatwia kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Należy pamiętać, że mąka kokosowa zawiera niewiele tłuszczu. Poleca się ją w dla osób praktykujących zdrowy styl życia oraz lubiących kulinarne eksperymenty. Mąka kokosowa jest doskonałym źródłem witamin z grupy B, C, E i K oraz takich minerałów jak potas, sód, fosfor i magnez. Uważa się, że mąka kokosowa przyspiesza przemianę materii. Warto wiedzieć, że spożycie około 2 łyżek kokosa (23 g) pokrywa zapotrzebowanie na dzienną dawkę błonnika. Obfitość kwasu foliowego sprawia, że kokos i mąka kokosowa są polecane kobietom w ciąży.

Mąka kokosowa – co zrobić z mąki kokosowej?

Mąkę kokosową można stosować jak wiele innych, znanych mąk. Należy pamiętać, że kokosowy smak może nie do końca pasować w niektórych potrawach. Mąkę kokosową wykorzystacie do ciasta, do naleśników, do zagęszczania zup i sosów. Można traktować ją jako dodatkowy składnik owsianek lub koktajli owocowych. Z pomocą mąki kokosowej stworzycie domowe wersje batoników zbożowych.

Z jej wykorzystaniem można wykonać ciasto biszkoptowe, przełożyć kremem na bazie mascarpone i limonek, a następnie udekorować startą skórką z cytryny i limonki. Taki wypiek przywodzi na myśl słoneczne Karaiby.

Mąka kokosowa – kokosanki

Mąka kokosowa to idealny składnik do upieczenia ciastek. Zamiast wiórków kokosowych należy użyć 220 g grubo zmielonej mąki kokosowej. Poza tym przydatne będzie 5 białek jajek, 250 g cukru, 2 łyżki mąki pszennej, 20 g kandyzowanej skórki pomarańczowej, starta skórka z cytryny, łyżeczka soku cytrynowego oraz 200 g ciemnej polewy czekoladowej. Pierwszym krokiem jest ubicie białka na parze na sztywną pianę, a następnie stopniowe dodawanie cukru. Potem mąkę pszenną przesiewamy do grubo zmielonej mąki kokosowej. Następnie sypkie składniki mieszamy ze skórką pomarańczową, skórką cytrynową i sokiem z cytryny. Potem należy delikatnie dodać pianę i delikatnie mieszać. Następnie blachę należy wyłożyć papierem do pieczenia. Potem trzeba z masy wycisnąć szprycą krążki o śr. 4 cm albo ułożyć dużą łyżką stołową w centymetrowych odstępach. Kolejnym krokiem jest upieczenie kokosanek przez 10 min w temp. 170°C. Na koniec kokosanki należy wyjąć i odstawić do wystudzenia. Do dekoracji należy użyć polewy czekoladowej. Wystarczy rozpuścić czekoladę w ciepłej kąpieli wodnej. Następnie zanurzyć w niej dna ciasteczek i odłożyć na papier do pieczenia, aby zastygły.

Mąka kokosowa może być również wymieszana z cukrem waniliowym i roztopionym masłem. Takie kokosanki również nadają się na słodki prezent dla znajomych. Wystarczy przygotować 50 g roztopionego masła, 1 opakowanie cukru waniliowego (10 g), 1/2 szklanki cukru pudru, 1 szklankę (200 g) mąki kokosowej oraz pianę ubitą z 2 białek. Masło należy utrzeć z cukrem waniliowym i cukrem pudrem. Następnie trzeba dodać wiórki kokosowe i dokładnie wymieszać. Potem należy całość połączyć z ubitą pianą z białek. Następnie należy po łyżce masy układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Kokosanki należy piec przez 15 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 180°Celsjusza. Kokosanki są gotowe, gdy się zarumienią.

Mąka kokosowa – jak upiec biszkopt z mąki kokosowej?

Mąka kokosowa to nieodzowny element diety bezglutenowej. Mąka kokosowa może być użyta do przygotowania biszkoptu. Biszkopt z mąki kokosowej jest wyrośnięty, o lekkiej konsystencji i delikatnym smaku. Nie ustępuje na krok wersji z mąki pszennej. Aby przygotować biszkopt z mąki kokosowej należy wziąć cztery jajka, około 3 / 4 szklanki cukru drobnego kryształu, 2 / 3 szklanki mąki kokosowe i 1 / 3 szklanki mąki ziemniaczanej. Warto wiedzieć, że łyżka stołowa mąki kokosowej to około 12 g. Tyle samo waży mąka pszenna tortowa.

Następnie tak jak przy tradycyjnym biszkopcie należy oddzielić żółtka od białek. W czystym, wysokim pojemniku powinno się ubijać białka na sztywną pianę. W tym czasie należy dodawać po łyżce cukier do ubijanych białek. W czasie, gdy białka są ubijane zyskują gładką strukturę z delikatnym połyskiem. Wtedy należy zmniejszyć prędkość miksera i dodawać po żółtku do masy z białek. Czynność wykonujemy bez wyłączania miksera. Na koniec trzeba przesiać mąkę kokosową i mąkę ziemniaczaną. W tym czasie nie należy używać miksera, a całość połączyć za pomocą silikonowej łopatki lub drewnianej łyżki. Należy robić to powoli i delikatnie, aby masa nie opadła. Biszkopt z mąki kokosowej należy piec w rozgrzanym piekarniku do 170°C przez pół godziny. Stopień upieczenia należy sprawdzić suchą wykałaczką. Po upieczeniu biszkopt należy wystudzić w piekarniku przy otwartych drzwiach. Na koniec biszkopt można wyciągnąć z formy.

Mąka kokosowa – jak zrobić mąkę kokosową?

Mąka kokosowa to idealny produkt dla osób nietolerujących glutenu. W domowych warunkach mąka kokosowa powstaje jako produkt uboczny przy produkcji mleka kokosowego. Masa po produkcji mleka kokosowego powinna być wyłożona na blachę z papierem do pieczenia i suszona w piekarniku rozgrzanym do 140-150°C. Czas suszenia jest uzależniony od wilgotności wiórek kokosowych. Proces suszenia będzie zakończony, gdy masa na mąkę kokosową będzie całkowicie sucha. Tak przygotowane wiórki kokosowe na mąkę kokosową należy umieścić w młynku do kawy lub blenderze. Następnie trzeba mielić przez około 30 sekund, aż do uzyskania proszku. W zależności od upodobań można kontrolować stopień zmielenia i uzyskać mąkę bardziej gruboziarnistą. Niekiedy trzeba proces mielenia podzielić na kilka części. Mąka kokosowa powinna być przechowywana w szklanym słoiku lub papierowej torebce w suchym i chłodnym miejscu przez około miesiąc. Mąka kokosowa może być również przechowywana w lodówce.

Mąka kokosowa – czym zastąpić mąkę kokosową?

Mąka kokosowa posiada jedyny w swoim rodzaju smak i zapach. Z jej wykorzystaniem można przygotować ciasta, ciastka (popularne kokosanki) a nawet naleśniki. Jednak, gdy nie zależy nam na smaku kokosowym, to możemy użyć mąki o podobnej teksturze. W tym przypadku sprawdzi się mąka owsiana lub mąką gryczana. Ta ostatnia ma intensywny smak i z jej zastosowaniem powstanie całkowicie nowe danie. Jeżeli zależy nam na zamianie mąki kokosowej i jednocześnie za utrzymaniem charakterystycznego zapachu kokosa. Można dodać do mąki pszennej kilka kropel aromatu kokosowego do ciast. Z pewnością wypieki utrzymają kokosowy zapach.

Innym sposobem jest prażenie wiórków kokosowych na suchej patelni. Wiórki kokosowe powinny być całkiem suche, ale nie powinny się zarumienić. Następnie należy zmielić tak samo jak w przypadku suszenia na blaszce. Mąka kokosowa wykonana w ten sposób nie różni się smakiem od wersji z piekarnika.

Mąka kokosowa – ile kosztuje mąka kokosowa?

Mąka kokosowa w zależności od producenta kosztuje od 7 do 12 złotych. Sprzedawane są w torebkach od pół kilograma do kilograma. Mąka kokosowa może być przygotowana własnoręcznie w znacznie tańszy sposób. Wystarczy zaopatrzyć się w wiórki kokosowe, które kosztują około 4 złotych za 100 g. Można również znaleźć wiórki kokosowe w opakowania kilogramowych, których cena rozpoczyna się od 12 złotych a kończy nawet na 20.

Polecane przepisy