Ciasto parzone - przepisy

4 przepisy

ptysie

Ciasto parzone

Ciasto parzone często jest uznawane za trudne do wykonania. To złudzenie. Mimo że w czasie jego przygotowywania trzeba uważać na kilka newralgicznych kwestii, technikę tę dość łatwo opanować. Ciasto to określane jest także jako ciasto ptysiowe parzone, ale nie tylko ptysie można z niego tworzyć. Przekazy historyczno-kulinarne podają, że wymyślił je w XVI-wiecznej Francji kucharz Katarzyny Medycejskiej. Nie znajdziemy w tej masie drożdży - ciasto parzone rośnie dzięki wytwarzającej się podczas pieczenia parze wodnej.

Ciasto parzone - przepisy

Czym jest ciasto parzone?

Ciasto parzone przepis opiera na mieszaninie mąki, tłuszczu i wody. Miks ten - zgodnie z nazwą - zaparza się. Jak zrobić ciasto parzone? W pierwszej kolejności należy podgrzać wodę i masło w proporcjach podanych w przepisie, a gdy całość się zagotuje, pewnym ruchem dodać mąkę. Całość miesza się drewnianą łyżką przez około 2-3 minuty, aż powstanie kleista masa, odchodząca od ścianek naczynia. W kolejnym etapie do ciasta dodaje się jajka. Kluczem do sukcesu jest właściwe zaparzenie ciasta, odpowiedni moment zdjęcia go z ognia i prawidłowe utarcie całości.

Idealne parzone ciasto po upieczeniu powinno mieć słomkowy kolor. Wyróżnia je suchość, lekkość oraz chrupkość. W czasie pieczenia w jego strukturze powstają charakterystyczne dziurki.

Co można zrobić z ciasta parzonego?

Ciasto parzone jest jednym z podstawowych ciast w cukiernictwie francuskim. To z niego powstają pochodzące z tego kraju: eklery, ptysie z ciasta parzonego, profiterolki, beignety, Na tym jednak pula możliwości się nie kończy: wystarczy przywołać hiszpańskie churrosy, pączki wiedeńskie lub polską karpatkę. Zgromadzone tu przepisy pokazują, jak szerokie są możliwości - także w zakresie wypieków wytrawnych.

Ciastko parzone po upieczeniu jest doskonałe do nadziewania. Oprócz wspominanych wyżej ptysiów, z ciasta tego powstaje wiele rodzajów wypieków wypełnionych rozmaitymi kremami. Do najbardziej popularnych zaliczają się dostępne w każdej cukierni, ale znacznie smaczniejsze w wydaniu domowym eklery z wieloma nadzieniami i polewami oraz pączki hiszpańskie nazywane także gniazdkami. Włosi uwielbiają zeppole – ptysiowe pączki nadziewane kremem budyniowym.

Ciasto parzone: przepisy

Są też przepisy mniej znane, jak choćby bardzo spektakularny croquembouche – francuski deser w formie złożonej z niewielkich ptysiów piramidy oblanej polewą karmelową lub czekoladową. Hiszpanie swoje churrosy serwują z dodatkami na słodko i na słono. Na sposób wytrawny nadziewać można także ptysie. Sprawdzają się w tej roli kremy na bazie serka i rozmaite pasty. Jeśli chcemy zmodyfikować ciasto parzone na ptysie przepis wystarczy wzbogacić o zioła lub ostre przyprawy. Ciasto parzone wykorzystywać można również w większych formach. Cienko rozsmarowana na blasze masa w czasie pieczenia mocno się pomarszczy i będzie idealnym blatem do karpatki lub tortu ptysiowego.

Tradycyjne ciasto parzone wymaga użycia masła i jajek. Znaleźć można jednak także przepisy na wegańskie ciasto parzone, w którym masło zastępuje margaryna, a jajka - aquafaba, czyli wodę z ciecierzycy konserwowej.

Ciasto parzone: porady kulinarne

Ciasto parzone wcale nie jest trudne do wykonania, jednak cały proces wymaga nieco wyczucia. Dodatkowo warto zadbać o dokładne odważenie mąki i masła zgodnie z wartościami podanymi w przepisie. Jajka do przestudzonej masy należy dodawać pojedynczo, dobrze miksując masę. W czasie pieczenia lepiej powstrzymać się od otwierania piekarnika, aby ciastka ptysiowe nie opadły.

Warto także zwrócić uwagę na wykorzystywane składniki. Jest ich niewiele, zadbajmy więc o ich jakość. Mąkę warto przesiać, by pozbyć się ewentualnych grudek. Do wody dodaje się ją jednym, pewnym ruchem. Po kilku minutach powinna być odpowiednio zaparzona. Konieczne jest, żeby masa cały czas była mieszana, gdyż w tym sposobie przygotowywania łatwo o przypalenie. Zanim dodamy jajka, upewnijmy się, że ciasto jest już całkowicie zimne. Jeśli będzie inaczej, jajka zbyt szybko się zetną i zamienią w bezużyteczną i mało atrakcyjną jajecznicę.