Pelargonie to jedne z najpopularniejszych ozdób naszych balkonów i ogródków. Są to dość mało wymagające kwiaty, ale odpowiednie stanowisko i nawodnienie nie zawsze im wystarcza. Aby w sezonie wyglądały pięknie, warto więc już teraz zasilić je wartościowym nawozem. Zwykle takie środki kupujemy w specjalnych sklepach ogrodniczych, ale okazuje się, że coś równie skutecznego można zrobić tanim, domowym sposobem. Zobaczcie, czym nawozić pelargonie, aby pięknie kwitły, a po tej prostej odżywce wszyscy sąsiedzi będą zachwycali się waszymi ogrodami i balkonami. 

Najprostszy domowy nawóz do pelargonii

Aby powstała tania i ekologiczna odżywka do pelargonii, wystarczy tylko 1 surowy ziemniak i trochę wody. Choć ziemniaki nie kojarzą nam się z materiałem na odżywkę do roślin, to okazuje się, że zawarte w nich składniki genialnie wpływają na rozwój zarówno korzeni, jak i kwiatów. Wszystko dlatego, że w kartoflach znajdziemy fosfor, azot, potas, wapń, sód, cynk czy żelazo, a wszystkie te minerały potrzebne są roślinom do prawidłowego wzrostu. Zamiast więc wydawać pieniądze na specjalistyczne środki ogrodnicze, idźcie do kuchni i zróbcie swój własny nawóz do pelargonii. 

pelargonie nawóz

Jak zrobić nawóz z ziemniaka?

Aby łatwo i szybko zrobić domowy nawóz z ziemniaka, wystarczy tylko dokładnie go umyć, a następnie zblendować razem z 500 ml zimnej wody. Po dokładnym zmiksowaniu z tego taniego duetu powstanie gęsta papka, ale nam przyda się tylko płyn, dlatego najpierw musimy przecedzić mieszankę przez sitko, zatrzymując na nim cały zmiksowany miąższ. Tak przygotowany płyn wlewamy wprost do gleby i gotowe. Aby jednak zauważyć efekty, należy stosować go systematycznie, najlepiej raz w miesiącu. Dopiero wtedy wszystkie zawarte w nim składniki będą mogły porządnie zasilić korzenie, gałązki i kwiatu pelargonii. Spróbujcie sami, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać.

Co ciekawe, podobne właściwości ma też woda po gotowaniu ziemniaków, dlatego ten kuchenny odpad warto studzić i wykorzystywać w ogrodzie, zamiast wylewać do zlewu jak zwykle. Pamiętajmy jednak, że aby móc wykorzystać wodę z gotowania ziemniaków do roślin, nie można jej solić. 

Czym podlewać pelargonie? Inne domowe sposoby

Jeśli akurat nie macie pod ręką surowego ziemniaka, to jeszcze nic straconego, bo świetny domowy nawóz do pelargonii możecie zrobić też z kilku innych kuchennych składników. Wśród takich produktów najlepiej sprawdzą się:

  • rzodkiewki (aby go zrobić, należy zblendować 1 pęczek rzodkiewek z 1 l wody, a następnie przetrzeć całość przez drobne sito),
  • skórki od bananów (trzeba włożyć je do słoika, zalać wodą i odstawić na 2 dni, a po tym czasie przecedzić),
  • fusy po kawie (wsypujemy je wprost do gleby - około 2 łyżeczki na każdą dużą doniczkę).