Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów, jakie goszczą na naszych balkonach i w ogrodach, jednak nie u każdego rosną tak samo pięknie. Aby pobudzić je do wzrostu, wystarczy jednak zastosować tanią jak barszcz domową odżywkę. Zobaczcie, czym podlewać pelargonie, żeby pięknie kwitły. Będziecie zaskoczeni i już nigdy nie zmarnujecie tego cennego kuchennego "odpadu".

Domowy nawóz do pelargonii

W sklepach ogrodniczych i dużych marketach znajdziemy całe półki specjalnych nawozów do kwiatów, jednak okazuje się, że ich równie skutecznym zamiennikiem może być coś wielokrotnie tańszego, co znajdziemy we własnych kuchniach. Jest to nic innego jak zwykła woda po gotowaniu ziemniaków. Choć początkowo może brzmieć to dziwnie, to okazuje się, że w tym płynie, który zwykle wylewamy do zlewu, znajdują się azot, potas, fosfor, czyli wszystkie minerały potrzebne do prawidłowego wzrostu kwiatów i rozwoju korzeni.

Należy jednak pamiętać, że aby wykorzystać wodę po ziemniakach do kwiatów, nie może być ona solona i trzeba ją najpierw całkowicie wystudzić. To bardzo ważne, gdyż zarówno słony, jak i gorący płyn może przynieść roślinom więcej szkody, niż pożytku. Jeśli jednak zachowamy powyższe wytyczne, taki nawóz możemy stosować nawet co tydzień, a pelargonie odwdzięczą się nam pięknym wyglądem.

Inny sposób na nawóz z ziemniaków

Jeśli jednak nie gotujecie akurat kartofli, a chcecie odżywić rośliny, możecie też zastosować to warzywo w nieco innej formie. Wystarczy tylko zblendować surowego ziemniaka z 1 litrem wody, a następnie odcedzić powstałą mieszankę przez drobne sito lub kawałek gazy. W ten sposób również dostarczymy roślinom cenny azot i potas. Ten patent to fantastyczny sposób na wykorzystanie starych ziemniaków, które wypuściły i już korzonki i nie są zbyt apetyczne do gotowania, pieczenia czy smażenia.

Czym podlewać pelargonie? Inny domowy sposób

Jeśli akurat nie macie pod ręką ziemniaków, możecie zastosować też kilka innych domowych sposobów, aby odżywić kwiaty. Okazuje się, że pelargonie lubią też wyciąg z liści pokrzywy lub skrzypu. Aby go przygotować, musicie tylko nazbierać świeżych liści tych ziół i zalać je wodą, a następnie przykryć czystą ściereczką i odstawić na 2 tygodnie, co jakiś czas mieszając miksturę. Tak przygotowaną naturalną odżywkę stosujemy po wymieszaniu z wodą w proporcji 1:10.