Mazurek to typowe ciasto wielkanocne, stąd jego wyjątkowość. Przez cały rok czekamy na ten wypiek. Jego znakiem rozpoznawczym są przed wszystkim misterne zdobienia i dekoracje, dzięki czemu wyróżnia się spośród innych ciast wielkanocnych. Ponieważ to właśnie misterne zdobienia zajmują najwięcej czasu, warto poznać najprostszy z możliwych sposobów na stworzenie pysznego, chrupiącego, kruchego spodu, do którego wystarczą zaledwie dwa składniki, jedna miska i kilkanaście minut.

Tajemnica kruchego spodu do mazurka

Klasyczne kruche ciasto do mazurka stanowi nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli goni nas czas. Trzeba poznać kilka zasad, aby wyszedł kruchy i delikatny. Podstawowa zasada, której nie można pominąć to ta, że nie wolno dopuścić do tego, by masło zaczęło być ciepłe. Spód nie wyjdzie wtedy kruchy, a ciasto będzie twarde i lekko gumowe. Najlepiej, by ciasto było wyrabiane jedynie nożem, bez użycia rąk. Można także masło zetrzeć na tarce o grubych oczkach, jednak wtedy musi być ono naprawdę dobrze schłodzone, aby nie rozpuściło się nam w dłoniach. Zagniecione ciasto dobrze jest zawinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na minimum pół godziny. Równe istotne jest to, aby do ciasta na spód do mazurka używać masła, a nie margaryny.

Innym, dużo prostszym rozwiązaniem, by stworzyć mazurka idealnego, jest wyrobienie go w blenderze. I wcale nie musimy wyrabiać ciasta i pilnować jego temperatury. Do przygotowania kruchego spodu możecie wykorzystać chrupiące ciasteczka. Na 1 spód wystarczy ok. 160 g ciasteczek oraz 30 g roztopionego masła. Składniki wrzućcie do blendera i dokładnie połączcie. Powstałą masę wyłóżcie blachę wyłożona papierem do pieczenia, a następnie starannie dociśnijcie. Tak przygotowany spód na 30 minut wstawcie do lodówki i spód gotowy.

Masa doskonała

Mazurek można wypełnić ulubioną masą. Może być kajmakowa, cytrynowa, czekoladowa, albo owocowa. To, jaką dobierzemy zależy od własnych upodobań. Ważne, by masa nie była zbyt rzadka, grozi to bowiem rozlaniem się jej już po pokrojeniu ciasta na kawałki. Co zrobić, gdy najpopularniejsza masa kajmakowa nie chce zgęstnieć? Zbyt rzadką masę można próbować uratować, dodając trochę mleka w proszku.

Doskonały do mazurka będzie też  krem czekoladowy ganache, do którego przepis znajdziecie tutaj ->

Do wykonania wzorów i precyzyjnego dozowania gęstych kremów przyda się profesjonalny rękaw cukierniczy z kilkoma różnymi końcówkami. Jeśli tak dekoracyjne ciasta przygotowujecie rzadko i nie chcecie inwestować w nowe akcesoria, rękaw z powodzeniem zastąpi grubszy woreczek strunowy. Po wlaniu do środka czekolady lub masy, odetnijcie koniec jednego narożnika i przystąpcie do rysowania smakowitych wzorów. Do tworzenia dekoracji mazurkowych przydadzą się także wykrawacze, drewniane nożyki, szpatułki i wykałaczki, dzięki którym możecie wytłoczyć dodatkowy wzór na stygnącej już masie lub czekoladzie.

Dekoracja mazurka

Najczęstsze dekoracje, które zdobią mazurki to bazie, listki i kwiaty. Niezawodne przy tworzeniu gałązek bazi są płatki migdałów. Do wykonania kwiatów czy listków można użyć bakalii i owoców kandyzowanych. Przydadzą się też kandyzowane wiśnie, ananasy i brzoskwinie z puszki, czy czekoladowe mini jajeczka. Również gotowe pisaki z kolorowymi lukrami znacznie ułatwią ozdabianie mazurka. Zanim jednak przystąpicie do dekorowania deseru przygotujcie sobie na kartce rysunek z wzorkami, jakie chcecie stworzyć na mazurku. Dzięki temu nie popełnicie żadnego błędu. Bo poprawki nie będą możliwe. Dekoracje szybko przykleją się do masy i ich wyciągnięcie popsuje efekt końcowy.

Z takim przygotowanie wasze mazurki podbiją serca wszystkich gości.