Młode ziemniaczki i zsiadłe mleko to najprostszy, a jednocześnie najpyszniejszy letni obiad. Ten podstawowy duet nigdy się nie nudzi i od lat zajadają się kolejne pokolenia. Niestety, niektórzy popełniają popularne błędy, które psują zarówno smak, jak i konsystencję wczesnych ziemniaków. Zapamiętajcie kilka prostych zasada, a młode bulwy będą wychodziły znacznie lepsze.

Jak gotować młode ziemniaki?

Zwykle obieramy ziemniaki, wrzucamy je do garnka, zalewamy zimną wodą i włączamy palnik, jednak w przypadku młodych kartofli należy postępować zupełnie inaczej. Po pierwsze, młode ziemniaczki najlepiej gotować razem ze skórką, gdyż to właśnie pod nią znajduje się najwięcej cennych składników odżywczych. Nie warto więc tracić czasu na obieranie delikatnych łupinek, tylko po prostu dokładnie je wyszorować pod bieżącą wodą.

Po drugie, młode ziemniaki zawsze zalewamy wrzątkiem, dzięki czemu ich delikatna skórka natychmiast się ścina i nie smak nie ucieka do wody. Co więcej, zalewanie wrzącą wodą zapobiega "uciekaniu" cennych składników, więc ugotowane w ten sposób warzywa są po prostu zdrowsze. Ważne jest też sama ilość wody. Należy więc zapamiętać, że młode ziemniaki zalewamy tylko taką ilością wody, aby je przykryć.

Jak długo gotować młode ziemniaki?

Trzecia sprawa, o której trzeba pamiętać to odpowiedni czas gotowania. Ile gotować młode ziemniaki? Warto dokładnie pilnować zegarka, gdyż ich cieniutka skórka i delikatny miąższ szybko miękną, więc łatwo o rozgotowanie, a tego przecież nie chcemy. Zwykle niewielkie sztuki młodych ziemniaków, wystarczy gotować tylko przez 10 minut.

Następnie je odcedzamy i stawiamy garnek jeszcze na chwilę na palniku, aby ziemniaki odparowały. Potem wystarczy już tylko odrobina masła i posiekanego koperku i najpyszniejszy letni dodatek do obiadu jest gotowy.