Zlew odetkacie wieczorem. Gdy pójdziecie spać, mikstura zacznie działać. Rano wystarczy tylko 1 czynność i już. Zlew znów będzie drożny. Składniki tej mikstury są niedrogie i łatwo dostępne. Najprawdopodobniej wszystkie macie w domu. Odtykanie zatkanego zlewu w kuchni może kosztować od 200 złotych w górę. Jeśli zator znajduje się dalej i głębiej, konieczne może okazać się użycie specjalnej kamery, a wówczas cena wzrasta nawet do 700 złotych. Takim problemom zdecydowanie lepiej zapobiegać. Na pewno znacie przyjemniejsze sposoby na wydanie kilkuset złotych.

Czego nie wolno wylewać do zlewu?

Jeśli nie chcecie mieć problemu z zatkanym zlewem w kuchni, najpierw dobrze się dowiedzieć, czego do niego nie wylewać, by ograniczyć ryzyko powstania zatoru. Zapobieganie jest w tym przypadku zdecydowanie tańsze niż usługa hydraulika.

Do zlewu nie wolno wylewać przede wszystkim oleju. Niezależnie od tego, czy jest zimny, czy gorący, może zatykać rury. Gorący olej, podobnie jak wrzątek, może również uszkodzić instalację. Zamiast wylewać tłuszcz do zlewu czy toalety, najlepiej zlać go do słoika i wyrzucić do czarnego kosza na zmieszane śmieci. Możecie też oddać go do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK). 

Zlew zatykają też często fusy po kawie. Wiele osób płucze w nim kubki i szklanki po małej czarnej. Zdecydowanie lepiej będzie je wysuszyć i stosować jako odżywkę do roślin doniczkowych lub wzbogacać nimi kompost w ogrodzie. Podobnie możecie potraktować liście herbaty lub resztki ziół.

Niewskazane jest również wylewanie do zlewu mąki z wodą, np. resztek ciasta naleśnikowego. Taki miks stworzy klajster, który błyskawicznie zatyka rury w kuchni. Nawet fachowcom trudno go usunąć, więc najprawdopodobniej za taką usługę zapłacicie jeszcze więcej. Resztki mąki czy ciasta wyrzućcie do czarnego kosza na śmieci (na zmieszane odpady). Wszelkie resztki jedzenia, które zawierają produkty pochodzenia zwierzęcego (jajka, resztki mięsa, tłuszcz i kości) powinny się tam znaleźć. 

Jak zrobić miksturę na zatkany zlew w kuchni?

Ta prosta mieszanka działa lepiej niż niejeden sklepowy, gotowy produkt. Przygotujcie 1/2 szklanki płynu do mycia naczyń, taką samą ilość octu oraz 1 łyżkę soli. Wymieszajcie wszystko razem w naczyniu. Następnie wsypcie do odpływu w zlewie 2 czubate łyżki sody oczyszczonej, zalejcie powstałą miksturą i pozostawcie na ok. 20 minut. Po upływie tego czasu zatkajcie korkiem zlew i wlejcie do komory gorącą wodę z kranu. Odczekajcie chwilę, aż woda przestygnie, a mieszanka zadziała. Spuśćcie wodę.

Gorąca woda zmyje resztki mikstury wraz z brudem, tłuszczem i innymi rozpuszczonymi w środku zanieczyszczeniami. Soda i sól, oprócz tego, że pomagają udrażniać rury i rozpuszczać brud, działają też w domu jak neutralizator zapachów. Mieszanka dodatkowo pomoże też pozbyć się przykrego zapachu z kanalizacji. Odpływ pozostanie drożny przez dłuższy czas.