Długa lista zasług, prawda? To jednak nie wszystko. Eteryczny olejek miętowy (mentolowy), bo o nim tutaj mowa, ma jeszcze szersze spektrum zalet. Czemu konkretnie je zawdzięczamy? Co takiego kryje się w tej roślinie? 

Mięta pieprzowa – właściwości

Cały sekret tkwi w liściach mięty. Po ich potarciu w powietrzu czuć charakterystyczny zapach, ponieważ zawierają mnóstwo olejków eterycznych, których głównym składnikiem jest mentol (odpowiedzialny za aromat). Zawierają one również flawonoidy, garbniki, gorycze (które pobudzają produkcję żółci i soków żołądkowych) i sole mineralne. Mięta pieprzowa wysyca się olejkami eterycznymi w momencie kwitnienia – to najlepszy moment na jej zrywanie. 

Olejek z mięty pieprzowej – doskonały dla wrażliwych żołądków

Nie bez powodu herbatka miętowa to klasyk wszystkich obżartuchów po sycącym posiłku. Dzięki goryczom olejek z mięty pieprzowej świetnie łagodzi uczucie przepełnionego brzucha. Ponadto olejek miętowy działa rozkurczowo. To sprawka mentolu i flawonoidów, które zmniejszają napięcie mięśni gładkich, w tym również mięśni brzucha.

Olejek miętowy działa też przeciwwymiotnie, dlatego, jeśli macie w planach dalszą podróż, a dokuczają wam mdłości, kropelka rozcieńczonego w innym neutralnym oleju (np. oliwie lub słonecznikowym) wtarta za uchem lub pod nosem, może pomóc przetrwać drogę.

Jeśli planujecie go stosować doustnie, najlepiej stosować gotowe już produkty zgodnie ze wskazówkami producenta lub, jeśli macie czysty olej eteryczny, rozcieńczyć go w innym oleju jadalnym o neutralnym smaku. Nierozcieńczony może podrażniać błony śluzowe. Herbata z mięty pieprzowej również będzie dobrym pomysłem na stosowanie tego olejku w praktyce. 

Mentol dobry na wszystko

Inhalacje z rozcieńczonym olejkiem miętowym łagodzą objawy infekcji i kaszlu. Rozpylony na skórę (również w rozcieńczonej formie) działa on bakteriobójczo, przeciwbólowo, a przy tym chłodząco. Nie do przecenienia są też hydrolaty miętowe (wody z olejkiem eterycznym). Skutecznie chłodzą i przynoszą ulgę latem, a przy tym pomagają regulować produkcję sebum i zamykać pory skóry – a co za tym idzie, zwalczać problemy skórne. 

Mentol dzięki uczuciu chłodu, jaki daje, pomaga zwalczać ból i obrzęki. Olejek miętowy pomaga też zniwelować bóle mięśniowe, z tego powodu olejek miętowy jest częstym składnikiem maści dla osób aktywnych i sportowców.  

Jak sprawdzić, czy olejek miętowy jest dobrej jakości?

Na rynku olejków eterycznych istnieje duża konkurencja. Aby olejek miętowy działał, powinien mieć czystą postać. Jeśli bardziej niż na zapachu zależy wam na dobroczynnych właściwościach takiego olejku, nie kupujcie zwykłych miętowych olejków zapachowych. Być może takie olejki zapachowe zawierają prawdziwy, naturalny mentol, jednak mogą to być całkowicie syntetyczne kompozycje, których nie należy używać wewnętrznie (do picia) ani zewnętrznie. Na opakowaniu zawsze powinna być informacja o tym, że jest to olejek eteryczny.

Istnieje szybki test na sprawdzenie, czy olejek z mięty pieprzowej jest czysty i dobrej jakości. Wystarczy nanieść kroplę na czystą kartkę papieru i zaczekać do wyschnięcia. Po olejku miętowym w czystej postaci nie powinien zostać tłusty ślad. Oleje ciężkie i w intensywnych kolorach (sandałowy, rumiankowy czy np. paczulowy), pozostawią po sobie ślad na kartce.