Peonie są piękne, ale trochę kapryśne. Niby można je sadzić przez cały okres wegetacyjny, ale jeśli zdecydujecie się im zmienić miejsce, mogą się „obrazić” i nie kwitnąć nawet przez kolejne 2-3 lata. Dlatego, zanim posadzicie czy przesadzicie piwonie, kluczowa będzie decyzja, w którym miejscu to zrobić. Jeśli jednak już zapoznaliście się ze wszystkimi szczegółami dotyczącymi pielęgnacji czy uprawy, a krzew dalej nie kwitnie, powodów może być kilka. W takiej sytuacji bardzo pomocny będzie również prosty nawóz do piwonii z kuchennych składników, który zapewni im turbodoładowanie. 

Dlaczego piwonia nie kwitnie?

Powodów może być kilka. Do najpopularniejszych przyczyn problemu zaliczają się błędy w nawożeniu, w tym gleba, w której jest za dużo azotu przy jednoczesnym niedoborze potasu i fosforu. Polecana jest gleba o lekko kwaśnym pH. Ponadto powinna być ona próchnicza i oddychająca, a samo miejsce nasłonecznione w ciągu dnia przez co najmniej 6 godzin. Poszczególne rośliny nie powinny też zacieniać się wzajemnie - trzeba sadzić je w sporej odległości od siebie (1-1,5 m).

Przyczyn braku kwiatów należy też szukać w porażeniu szarą pleśnią (na pąkach zobaczycie brązowo-szary nalot, a na liściach pojawią się brązowe plamy) oraz w nicieniach glebowych (robakach), które powodują deformację i zniszczenie korzeni rośliny. Inną znaną przyczyną jest zbyt późne lub zbyt głębokie sadzenie piwonii oraz dodatkowa, nieodgarnięta warstwa ściółki z okresu zimowego. 

Domowy nawóz do piwonii - przepis

Jeśli chcecie już wkrótce włożyć do wazonu bukiety peonii, zapewnijcie jej zakwaszający nawóz domowej roboty. Przygotujecie go w bardzo prosty sposób. 

Składniki:

  • 10 g kwasku cytrynowego
  • 10 l wody

Sposób przygotowania: 

  1. Rozpuśćcie kwasek w wodzie, wymieszajcie.
  2. Podlewajcie roztworem piwonie. 

W uproszczonej wersji, do pojemnika z wodą możecie wcisnąć sok z połówki cytryny, wymieszać i takim roztworem podlać piwonie. Dzięki takiemu nawozowi piwonie będą lepiej chłonąć składniki odżywcze z gleby. Pobudzi on też kwiaty do otwierania się, a pąkami na krzaczkach będziecie cieszyć się dłużej niż zwykle.