Świeże cięte kwiaty to najpiękniejsza dekoracja każdego stołu, jednak ich największym minusem jest krótka żywotność. Aby móc cieszyć się ich widokiem dłużej, wystarczy jednak zastosować prosty trik. Pewien tani dodatek z kuchennej szafki sprawi, że wszelkie pachnące bukiety nie będą więdły aż tak szybko.

Co dodać do wody w wazonie, żeby kwiaty dłużej stały?

Niektóre kwiaciarnie sprzedają bukiety z dołączoną saszetką, którą należy dodać do wody, aby kwiaty dłużej stały. Okazuje się jednak, że podobny efekt możemy osiągnąć na własną rękę i to za półdarmo. Wystarczy wsypać do wody w wazonie odrobinę cukru i dokładnie wszystko wymieszać, a taki roztwór znacznie wydłuży żywotność ciętych roślin.

Ile cukru do wody z kwiatami?

Choć cukier do kwiatów to świetny patent, nie należy przesadzać z jego ilością, gdyż wtedy może przynieść roślinom więcej szkody, niż pożytku. Nawet na duży wazon wystarczy już pół łyżeczki tego słodkiego dodatku. Jako zamiennika można też użyć tej samej ilości miodu, gdyż zadziała on równie dobrze.

Woda z cukrem - do jakich kwiatów?

Warto też wiedzieć, że woda z cukrem przydaje się nie tylko do roślin ciętych, ale i doniczkowych, a nawet ogrodowych. Ta słodka mieszanka poprawi stan roślin kwitnących, wydłuży czas pączkowania i sprawi, że ich liście będą intensywniej zielone

W tym przypadku należy jednak przygotować roztwór w proporcji 1 łyżeczka cukru na 1 litr wody. Tak przygotowany płyn należy zastosować 3 razy w tygodniowych odstępach.

Jak ożywić kwiaty w wazonie? Inne sposoby

Jeśli jednak zostajecie przy kwiatach ciętych i szukacie innych sposobów, aby wydłużyć ich żywotność, możecie wrzucić też do wazonu:

  • jedną miedzianą monetę,
  • niewielką szczyptę kwasku cytrynowego,
  • odrobinę soli,
  • pół tabletki aspiryny.

Co zrobić, by kwiaty stały jak najdłużej w wazonie?

Tulipany i inne cięte kwiaty postoją dłużej, jeśli odpowiednio o nie zadbasz. Wystarczy wiedzieć, jak je przygotować - a odpowiednie warunki i kilka prostych florystycznych trików pozwolą ci długo cieszyć się bukietem.

  • Przed włożeniem kwiatów do wazonu podetnij im końcówki. Prawidłowo robimy to pod kątem 45 stopni, najlepiej za pomocą sekatora lub ostrego noża (nożyczki mogą się okazać zbyt tępe i zmiażdżyć łodygę, przez co końcówki będą szybciej gniły). Wystarczy odciąć ok. 2-3 centymetry łodygi. Zrób to jednym zdecydowanym ruchem, a jeśli używasz sekatora - najlepiej pod bieżącą wodą. Dzięki temu do naczynek rośliny nie dostanie się powietrze.
  • Podcięcie końcówek to nie wszystko. Oprócz tego trzeba też usunąć część liści. A dokładnie te, które pozostaną zanurzone w wodzie. Jeśli tego nie zrobisz, kwiaty zaczną szybciej gnić. By opóźnić ten proces warto też przed wstawieniem kwiatów do wody przemyć łodygi. Kupując je nigdy nie wiesz, w jakich warunkach były przechowywane i czy przypadkiem nie znajdują się na nich zanieczyszczenia lub pozostałości po innych roślinach. Pamiętaj, by nie usuwać wszystkich liści - zostaw te okalające kielichy kwiatów, by kompozycja wyglądała naturalnie.
  • Nakłuwając delikatnie nakłuwając łodygę usuwasz korek powietrzny, który powstaje na końcu łodygi i blokuje dopływ wody.
  • Cięte kwiaty nie lubią zbyt dużej temperatury i intensywnego nasłonecznienia. Ale nie przepadają też za chłodem. Najlepiej więc nie ustawiać ich przy oknie, w przeciągach, ani przy urządzeniach elektrycznych, które emitują ciepło. Jeśli masz taką możliwość, zapewnij im chłodniejszą temperaturę na noc (możesz je postawić przy oknie lub na balkonie, pod warunkiem, że temperatura sięga powyżej 5 stopni).
  • Regularnie usuwaj zwiędnięte kwiaty, a także liście chylące się ku dołowi. Zwiędnięte tulipany przyspieszą procesy gnilne w wazonie i spowodują, że w krótkim czasie cały bukiet będzie do wyrzucenia. By temu zapobiec usuwaj regularnie pojedyncze kwiaty, które tracą świeżość.
  • Aby kwiaty zachowały świeżość na dłużej, regularnie wymieniaj im wodę, za każdym razem podcinając odrobinę końcówki. Zanim wstawisz je do wazonu, upewnij się, że jest czysty i nie zalegają w nim pozostałości lub osad po poprzednich bukietach. Dla pewności umyj go w środku płynem do mycia naczyń i dokładnie wypłucz.