Świeże cięte kwiaty to najpiękniejsza dekoracja każdego stołu, jednak ich największym minusem jest krótka żywotność. Aby móc cieszyć się ich widokiem dłużej, wystarczy jednak zastosować prosty trik. Pewien tani dodatek z kuchennej szafki sprawi, że wszelkie pachnące bukiety nie będą więdły aż tak szybko.

Co dodać do wody w wazonie, żeby kwiaty dłużej stały?

Niektóre kwiaciarnie sprzedają bukiety z dołączoną saszetką, którą należy dodać do wody, aby kwiaty dłużej stały. Okazuje się jednak, że podobny efekt możemy osiągnąć na własną rękę i to za półdarmo. Wystarczy wsypać do wody w wazonie odrobinę cukru i dokładnie wszystko wymieszać, a taki roztwór znacznie wydłuży żywotność ciętych roślin.

Ile cukru do wody z kwiatami?

Choć cukier do kwiatów to świetny patent, nie należy przesadzać z jego ilością, gdyż wtedy może przynieść roślinom więcej szkody, niż pożytku. Nawet na duży wazon wystarczy już pół łyżeczki tego słodkiego dodatku. Jako zamiennika można też użyć tej samej ilości miodu, gdyż zadziała on równie dobrze.

Woda z cukrem - do jakich kwiatów?

Warto też wiedzieć, że woda z cukrem przydaje się nie tylko do roślin ciętych, ale i doniczkowych, a nawet ogrodowych. Ta słodka mieszanka poprawi stan roślin kwitnących, wydłuży czas pączkowania i sprawi, że ich liście będą intensywniej zielone

W tym przypadku należy jednak przygotować roztwór w proporcji 1 łyżeczka cukru na 1 litr wody. Tak przygotowany płyn należy zastosować 3 razy w tygodniowych odstępach.

Jak ożywić kwiaty w wazonie? Inne sposoby

Jeśli jednak zostajecie przy kwiatach ciętych i szukacie innych sposobów, aby wydłużyć ich żywotność, możecie wrzucić też do wazonu:

  • jedną miedzianą monetę,
  • niewielką szczyptę kwasku cytrynowego,
  • odrobinę soli,
  • pół tabletki aspiryny.