Z jednej strony musimy zadbać o odpowiedni dobór przypraw, a z drugiej o formę podania steków. Podpowiadamy niżej kompendium wiedzy dla fanów tych mięsnych klasyków. Od wyboru dobrej jakości mięsa przez propozycje zestawu ziół oraz dodatków. 

Z czym podawać stek, aby podkreślić jego smak?

Stek jest pozornie łatwy w przygotowaniu, ale żeby wyszedł naprawdę wyśmienity, wymaga trochę pracy i zacięcia. Bardzo ważny jest wybór dobrej jakości mięsa, odpowiednie doprawienie steka i umiejętne usmażenie lub zgrillowanie. Chociaż w każdym posiłku, w którym pojawia się stek, to właśnie on gra pierwsze skrzypce, istotne są również dodatki. Z czym podawać stek wołowy, z czym drobiowy, a z czym wieprzowy? Poznaj najlepsze sposoby na stek.

Stek z ziołami po amerykańsku, czyli klasyczna metoda na stek

Steki kojarzą nam się głównie z amerykańską kuchnią. Rzeczywiście, obok hamburgerów, cheeseburgerów, buffalo wings czy hod-dogów są jednym ze sztandarowych, niezwykle lubianych dań rodem z USA. Klasyczny stek po amerykańsku przyrządzany jest z wysokiej jakości polędwicy wołowej i ma około 3-4 cm grubości. Może być zgrillowany lub usmażony.

Z czym jeść stek po amerykańsku i jak go przyprawić? Opcji jest kilka, przy czym pierwsza, bardzo popularna, polega na usmażeniu steka w marynacie z: czosnku, siekanych świeżych ziół takich jak rozmaryn, oregano, natka pietruszki, bazylia, kolendra czy tymianek oraz papryki chili, oleju i octu winnego. Zanim steki trafią na grilla lub patelnię, powinny spędzić co najmniej kilka godzin w tej marynacie.

Amerykańskie steki przyrządzić można także w marynacie musztardowej z ostrej musztardy, czosnku, cebuli i octu winnego. Innym pomysłem na klasyczne steki wołowe jest zamarynowanie ich w czerwonym winie, oliwie, ziołach i pieprzu.

Efektownym i lubianym daniem są także steki w sosie whisky i steki w sosie BBQ. Przyrządzone na te sposoby steki możemy podać z wybranym dipem, sałatą oraz klasycznymi frytkami, frytkami z batatów, frytkami belgijskimi albo z tostami z masełkiem czosnkowym.

Stek z oliwą, parmezanem i innymi włoskimi akcentami

Wyborne steki przygotujemy również z włoskimi dodatkami. Najbardziej pasuje do nich mięso wołowe (polędwica, rostbef, antrykot) albo ryba (miecznik, łosoś, tuńczyk). Do steków w stylu włoskim najlepiej jest zrobić bogatą, aromatyczną marynatę, w której mięso przeleży przynajmniej ze 2-3 godziny. Idealny zestaw składników do marynaty to: oliwa z oliwek, ocet balsamiczny, bazylia, czosnek, mięta, oregano, rozmaryn, zielony pieprz.

Jak podać stek po włosku? Możemy po usmażeniu położyć na mięsie cieniutkie plasterki parmezanu i rukolę lub sałatę albo starty parmezan i suszone pomidory. Możemy też podać stek ze świeżymi ziołami (szałwią, rozmarynem), plastrami cytryny i miksem sałat.

Doskonałym dodatkiem do steków po włosku będzie sos przygotowany z pomidorów, filecików anchois, kaparów oraz oliwek zielonych i czarnych. Danie może być podane z makaronem, ryżem albo pieczonymi ziemniakami. Grillowane warzywa to kolejny pasujący do steków po włosku dodatek.

Stek z białego mięsa

Steki drobiowe cieszą się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród osób szukających sposobów na lekką kuchnię oraz unikających czerwonego mięsa. Do zrobienia tego wariantu steków możemy użyć filetów z piersi indyka lub filetów z piersi kurczaka. Mięso powinno być dość grubo pokrojone, ale uwaga, ponieważ tego rodzaju steki mają tendencję do nadmiernego wysychania, warto przygotować do nich jakiś ciekawy sos na gorąco lub na zimno albo zestaw dipów.

Przed smażeniem lub grillowaniem warto steki drobiowe podrasować marynatą ziołowo-czosnkową. Jakie dodatki pasują do steka z białego mięsa? Doskonale sprawdzą się: sos musztardowy, sos miętowy, sos BBQ, sos curry, sos chili, sos paprykowo-pomidorowy, sos z białego wina oraz sos serowy.

Równie dobrymi dodatkami będą dipy i pasty warzywne, sos holenderski oraz ostra salsa z cebulą, pomidorami, czosnkiem i pieprzem cayenne. Czy podamy steki z ryżem, ziemniakami, kaszą, makaronem, kluseczkami gnocchi czy innymi kluskami, to już kwestia naszych upodobań. Praktycznie każdy z tych dodatków pasuje do drobiowych steków. Warto danie urozmaicić także jakąś sałatą labo surówką.

Stek z sosem sojowym i wschodnimi przyprawami

Steki w stylu azjatyckim to frapująca odmiana dla standardowych steków. Ich cechą charakterystyczną jest głęboki smak uzyskany dzięki kompozycji korzennych przypraw oraz ciekawe słodkawe akordy głównie pochodzące z dodanego do dania miodu. Steki po azjatycku przyrządzamy z rostbefu wołowego, ewentualnie z polędwicy wieprzowej albo fileta z indyka.

Żeby uzyskać zdecydowany smak steków, przed obróbką cieplną trzeba mięso zamarynować w sosie sojowym, czosnku, tartym imbirze, gałce muszkatołowej, chili, occie ryżowym lub winnym i oleju (np. sezamowym). Ciekawy efekt kulinarny uzyskamy, obtaczając mięso w sezamie po zamarynowaniu.

Ze stekami po azjatycku dobrze komponuje się smażony makaron, ryż jaśminowy, ryż basmati, makaron ryżowy, kasza kuskus, czarny ryż. Inne trafne dodatki do steka po azjatycku to: kolorowe smażone warzywa, duszone szparagi, fasolka szparagowa, kiełki, grzybki mun, brokuły na parze, grillowana papryka i cukinia, sos słodko-kwaśny, sos ostry, sos chili z limonką.

Stek po polsku z ostrymi przyprawami i intensywnym sosem

Do steków po polsku możemy wykorzystać ładny kawałek wieprzowiny (np. szynki, schabu, łopatki lub polędwicy) albo pierś indyka, kaczki lub kurczaka. Sekretem tego dania jest wyjątkowo mocny, pikantny smak mięsa, który łączy się z intensywnym smakiem sosu (żurawinowego, śliwkowego, z suszonych grzybów, majerankowego, pieprzowego, chrzanowego albo śmietanowo-cebulowego).

Żeby uzyskać odpowiedni stopień ostrości i wyrazistości steka, trzeba mięso natrzeć olejem i dużą ilością przypraw przed smażeniem lub grillowaniem. Możemy wykorzystać dowolne dodatki spośród następujących: czosnek, pieprz czarny, pieprz kolorowy, pieprz cayenne, papryka wędzona ostra, kmin, mielona gorczyca, mielone ziele angielskie, curry, imbir, estragon, tymianek.