Ciasto bananowe już od wielu lat króluje na stołach jako świetny zamiennik słodkiego ciasta przekładanego masą. Pomysł na chlebek przywędrował aż ze Stanów Zjednoczonych, a pierwszy przepis pojawił się już w 1933 roku w książce kulinarnej. Obecnie, pomimo że przepis niejednokrotnie ulegał modyfikacjom, jego głównymi składnikami wciąż pozostają banany, jajka oraz tłuszcz.

Co można dodać do chlebka bananowego?

Z pewnością kto raz spróbował chlebka bananowego, całkowicie się w nim zakochał! Nie dość, że ciasto jest banalnie proste w przyrządzeniu, nie wymaga wielu składników, to dzięki możliwości uzupełnienia go licznymi dodatkami według własnego uznania, można sprawić, że nabierze zupełnie nowego smaku i zyska jeszcze więcej wartości odżywczych.

Chlebek bananowy można wzbogacić o dowolnie wybrane przez siebie dodatki. Można jednak postawić na prostotę i nie dodawać do ciasta niczego prócz bananów, jajek, cukru, mąki, oraz proszku do pieczenia. Jeśli jednak marzy Ci się wersja premium chlebka bananowego, możesz dodać takie składniki jak:

  • drobno posiekana biała lub gorzka czekolada,
  • orzechy włoskie,
  • migdały,
  • wiórki kokosowe,
  • suszony ananas,
  • rodzynki,
  • orzechy makadamia,
  • masło orzechowe,
  • suszona żurawina,
  • kandyzowana skórka pomarańczowa.

Można go zrobić również w wersji fit, tak powstaje wegański chlebek bananowy. Zdrowe składniki nie umniejszą smaku, a przyniosą więcej korzyści dla organizmu. Jeśli zdecydujecie się na zdrowy chlebek bananowy, postawcie na mąkę orkiszową lub owsianą – nie zauważycie różnicy w smaku, a dostarczycie sobie wielu wartości odżywczych. Można dla równowagi dodać gorzką czekoladę, a dla osłody dosypać cukier kokosowy, ksylitol lub erytrytol. Zamiast masła lub klasycznego oleju warto wykorzystać olej kokosowy. Smak chlebka bananowego fajnie podkreśla odrobina soku z cytryny lub pomarańczy. Możliwości jest wiele, sami decydujemy, jakie dodatki wybrać.

Z czym najlepiej jeść chlebek bananowy?

Chlebek bananowy to propozycja pysznego śniadania, słodkiego dodatku do popołudniowej kawy lub szybkiego ciasta na niespodziewaną wizytę gości. Z czym jeść chlebek bananowy?

  • Jeśli ma to być wersja śniadaniowa, warto posmarować kawałek twarożkiem lub serkiem śmietankowym i polać miodem.
  • Inna propozycja podania to cienka warstwa masła orzechowego na wierzchu, które świetnie podkręci smak bananów i dobrze się z nim skomponuje.
  • Kolejna wersja to dodatek ulubionych powideł lub kremu czekoladowego, jednak ta będzie nieco bardziej kaloryczna.
  • Warto dodać do masy cynamon, imbir lub inną, wybraną przyprawę korzenną.
  • Kaloryczności nie podniesie również sypka kawa lub dodatek kakao.

W takiej samej wersji można podawać wypiek swoim gościom. Sam chlebek, bez żadnych dodatków i uzupełniaczy świetnie obroni się smakiem, zwłaszcza w połączeniu z nieco gorzkawą kawą. Chlebek bananowy bardzo dobrze smakuje z lodami, a połączony ze świeżymi owocami to prawdziwa bomba smaków. Jak mówi klasyk – prostota to szczyt wyrafinowania!

Chlebek bananowy to świetny pomysł na szybkie drugie śniadanie w szkole lub w pracy. Sprawdzi się również jako ciasto na rodzinną imprezę, szybkie śniadanie oraz kolację. Ciasto jest bardzo szybkie w przygotowaniu, nieskomplikowane, a co najważniejsze smaczne i sycące. Po takich śniadaniu na pewno będziecie mieli dużo siły na dalszą część dnia!

Dlaczego warto jeść chlebek bananowy? Bo to przepyszne ciasto, które zasmakuje całej Twojej rodzinie. Każdy jest w stanie je przyrządzić, nawet osoba bez talentu do pieczenia, a przygotowanie nie zajmie więcej niż 20 minut! Ciasto bananowe to świetna alternatywna tradycyjnych wypieków jak sernik, jabłecznik lub kremówka. Nie tylko będzie równie pyszne, dodatkowo stanowić będzie lepsze źródło wartości odżywczych. To też świetny sposób na wykorzystanie nadmiaru przejrzałych bananów.

Z czym podawać chlebek bananowy?

Na stronach widnieje wiele porad odnośnie sposobu pieczenia chlebka bananowego oraz form jego podawania. Wierzch ciasta można udekorować startą czekoladą, wiórkami kokosowymi lub lukrem, który podkreśli smak bananów, a jednocześnie nada odrobinę kwasowości, balansując smaki. Tak przygotowane ciasto nada się do spożycia na śniadanie, drugie śniadanie, podwieczorek lub deser do kawy. Spokojnie można podawać go także z herbatą. Świetnie sprawdzi się w połączeniu z konfiturą, lodami, jogurtem oraz świeżymi owocami.