Konfitura agrestowa to doskonała propozycja dla osób znudzonych klasycznymi przetworami na słodko. Taką konfiturę możecie zrobić bez dodatków, ale agrest polubi się również z jabłkami czy z kiwi. W 1 słoiku możecie połączyć ze sobą te owoce z pysznym efektem. Możecie również przygotować wersję agrestowej konfitury do mięs, z kawałkiem imbiru, odrobiną mielonego chili i goździkami. My podamy wam przepis podstawowy - gotowy na wasze modyfikacje.

Tajniki przygotowania konfitury z agrestu 

Na konfiturę wybierzcie duże, ale nieprzejrzałe owoce. Powinny one być jędrne i bez uszkodzeń. Zanim wsypiecie owoce do garnka, wypłuczcie je dokładnie i usuńcie twarde i suche ogonki. Konfitury nie trzeba pasteryzować, ale możecie to zrobić. Przetwory zakonserwuje spora ilość cukru, charakterystyczna dla przepisów na konfitury. Wszystkie składniki i ich proporcje zapamiętacie od razu. Potrzebujecie jedynie 3 rzeczy: po 1 kilogramie owoców i cukru oraz 1 szklankę wody. Nic dodać, nic ująć.

Konfitura z agrestu - przepis

Składniki:

  • 1 kg cukru
  • 1 szklanka wody
  • 1 kg agrestu

Sposób przygotowania:

  1. Zagotujcie cukier z wodą - mieszajcie cały czas. Po zagotowaniu zestawcie z ognia, wsypcie do syropu agrest i odstawcie garnek na 3-4 godziny.
  2. Po upływie tego czasu podgrzejcie agrest z syropem, ale nie doprowadzajcie do wrzenia. Pozostawcie garnek w chłodnym miejscu aż do kolejnego dnia. 
  3. Następnego dnia gotujcie konfiturę na małym ogniu, aż owoce staną się szkliste i przejrzyste. Nie powinny się jednak całkiem rozgotować - w środku mają być kawałki owoców.
  4. Wyparzcie i osuszcie słoiki. Przelejcie do nich gorącą konfiturę. Zakręćcie i ustawcie dnem do góry, aż całkowicie ostygną. W tym czasie nakrętki powinny się zassać.  

Do czego używać konfitury z agrestu? 

Konfiturę z agrestu możecie zajadać łyżeczką prosto ze słoika lub z tostami, na śniadanie na słodko, ale to nie wszystkie możliwości. Gotowe przetwory mają oryginalny, słodko-kwaśny smak. Będzie on rewelacyjnie pasował do wypełnienia kruchych ciasteczek. Konfiturą możecie też wzbogacić nadzienie do szarlotki - urozmaicicie w ten sposób smak tego klasycznego ciasta. Będzie też świetnym dodatkiem pod kruszonkę - wystarczy, że zapieczecie ją w kokilkach z jej dodatkiem. Z taką konfiturą możecie nawet podawać pieczone mięso. Będzie do niego pasować tak dobrze, jak żurawina lub borówka.