Kiedy kupujemy ręczniki są mięciutkie, puszyste i przyjemnie jest się nimi otulić po kąpieli. Jednak z każdym praniem stają się mniej przyjemne w dotyku. Robią się zbite, szorstkie, a po początkowej miękkości nie ma śladu. Nie pomaga nawet płukanie w płynach zmiękczających. To jednak nie powód by je wyrzucić albo przeznaczyć na ścierki. Nawet mocno wysłużone ręczniki nabiorą miękkości i lekkości, gdy wypierzecie je z tanim kuchennym produktem.

Jak prać ręczniki?

Każda rzecz często prana traci po pewnym czasie miękkość i lekkość. Tak samo jest z ręcznikami. Jednak jest kilka zasad, dzięki którym będą wyglądać jak nowe przez bardzo długi czas.

Aby cieszyć się świeżymi i puszystymi ręcznikami jak najdłużej mamy kilka wskazówek, które w tym pomogą:

  •     60 stopni to odpowiednia temperatura do prania ręczników - to pozwoli na pozbycie się bakterii, ale nie odbije się na włóknach materiału. Nie powinny one w żaden sposób się skurczyć.
  •     W przypadku ręczników zawsze stosujcie podział na białe/kolorowe. Odpowiednio do pranych kolorów dopasujcie detergent. Proszek do prania jasnych rzeczy pomoże zachować krystaliczną biel i upora się z przebarwieniami na białym ręczniku. Detergent do prania kolorowych materiałów nie spowoduje, że ręczniki w żywych kolorów wyblakną.
  • w bębnie pralki powinno zostać puste miejsce po włożeniu ręczników.
  •     Płyn do zmiękczania materiałów używajcie oszczędnie - daje on świetny w odczuciu efekt, jednak zmniejsza chłonność ręcznika.
  •     Jeśli posiadacie suszarkę bębnową - wysuszcie w niej swoje ręczniki. To najlepsza metoda, by były puszyste i miękkie. Unikajcie wieszania ręczników na grzejnikach - spowodują one, że ręcznik stanie się twardy i nieprzyjemny podczas używania.

Jak przywrócić ręcznikom miękkość?

Czasami, mimo odpowiedniemu praniu i suszeniu ręczniki i tak tracą swoją miękkość. Staja się szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Jest jednak banalny sposób, dzięki któremu znów będą wyglądać jak dopiero co kupione.

Z pomocą przychodzi tani produkt z kuchennej szafki. Mowa o proszku do pieczenia. Wystarczy do bębna załadowanego ręcznikami wsypać dodatkowo 2 torebki proszku do pieczenia i prać jak zwykle. Aż trudno uwierzyć, ale już po jednym praniu ręczniki będę miękkie i odświeżone. Warto ten proces powtarzać raz na jakiś czas, gdy ręczniki znów stracą swoją puszystość.

Podobny efekt przyniesie zastosowanie sody oczyszczonej. Dodajcie do prania pół szklanki proszku, a zobaczycie jak skutecznie przywróci ręcznikom świeżość, czystość oraz miękkość.