Bez tego zioła nie obejdzie się wiele polskich potraw, które regularnie przyrządzamy w trakcie lata. Chodzi tutaj choćby o mizerię, ziemniaki ze zsiadłym mlekiem, botwinkę i wszelkie inne zupy warzywne. Koperku po prostu musi być zawsze pod dostatkiem. Jedni więc regularnie zaopatrują się w niego w warzywniaku, a inni hodują na balkonie albo w ogródku. Jeśli również hodujecie to zioło, na pewno chcielibyście na długo zachować jego świeżość. Warto w tym celu koperek zamrozić, choć nie każdy wie, że można to zrobić w inny sposób, niż zwykle. Sprawdźcie, na czym to polega. 

Zróbcie to przed mrożeniem koperku

Mroziliście kiedyś pierogi? Jeżeli tak, z pewnością spotkaliście się z metodą, która polega na tym, że pierogi trzeba na krótko włożyć do wrzątku, a dopiero później zamrozić. Bardzo podobnie można zrobić z koperkiem. Należy go najpierw umyć, a potem usunąć grube łodygi i wysuszyć. Później koperek trzeba posiekać i wsypać do sitka o gęstym splocie. Następnie włóżcie je do garnka z gotującą się wodą na 1 minutę. Teraz wystarczy wyjąć sitko, przelać koperek zimną wodą, wysuszyć i przełożyć do zamykanych, plastikowych torebek. Krótkie gotowanie to swego rodzaju metoda pasteryzacji, dzięki której koperek na długo będzie świeży. Wystarczy na koniec włożyć torebki z koperkiem do zamrażarki i gotowe. 

Właściwości koperku

Mrożony koperek długo wam posłuży i nawet zimą, po rozmrożeniu, będzie wspaniałym dodatkiem do dań. Ale poza tym, że jest bardzo smaczny, koperek wykazuje się też właściwościami korzystnymi dla zdrowia:

  • łagodzi bóle menstruacyjne i bóle stawów
  • poprawia trawienie i przemianę materii
  • zmniejsza objawy niestrawności i łagodzi wzdęcia
  • działa przeciwbakteryjnie
  • pomaga obniżyć poziom cholesterolu
  • wpływa pozytywnie na samopoczucie i redukcję stresu 

Ponadto, koperek zawiera takie minerały, jak potas, fosfor, sód, wapń, magnez, żelazo, cynk i miedź, a także witaminy - witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B12), witaminę C, A i D. Warto więc często korzystać z niego w trakcie gotowania i dodawać do sałatek, zup, marynat mięsnych czy jako dodatek do ziemniaków, a nawet spaghetti.