Gdy znów będziecie kisić ogórki, dodajcie do nich jeden składnik - kromkę chleba. Brzmi dość zaskakująco, ale jeszcze nam podziękujecie, gdy sami wypróbujecie ten trik. To dość stara metoda, choć nie jest bardzo popularna, stąd niektórzy mogą właśnie czytać o niej pierwszy raz. Dodatek chleba razowego sprawia, że kwas potrzebny do kiszenia szybciej się wytwarza i w rezultacie powstają ogórki małosolne. Tego, jak zrobić je w taki sposób, dowiecie się z poniższego przepisu. 

Jak zrobić ogórki małosolne z chlebem?

Do przyrządzenia małosolnych potrzebujecie około 2 kilogramów małych ogórków gruntowych oraz 3 płaskich łyżek soli, 1,5 łyżki cukru i 1,5 litra wody do zalewy. Konieczna jest też wiązka zielonego kopru, kilka dużych ząbków czosnku oraz parę kromek razowego chleba

Najpierw umyjcie ogórki i odetnijcie im ogonki. Ułóżcie warzywa ciasno w słoikach i warstwami przekładajcie je czosnkiem oraz koprem. W garnku zagotujcie wodę z solą i cukrem, a gdy zacznie już wrzeć, zalejcie nią ogórki. Pamiętajcie jednak, aby zostawić w słoikach trochę miejsca z wierzchu, ponieważ tam właśnie należy na koniec położyć kromkę razowego chleba. Na koniec przykryjcie każdy słoik ściereczką i talerzykiem, a następnie odłóżcie na kuchenny blat na kilka dni, by ogórki się ukisiły. Smacznego!

Właściwości ogórków małosolnych

Jedną z zalet ogórków małosolnych jest to, że są bardzo niskokaloryczne, dlatego można je jeść bez większych wyrzutów sumienia nawet na diecie. Zawierają też dużo błonnika oraz oczywiście bakterie kwasu mlekowego. Dzięki temu, jedzenie ogórków kiszonych i małosolnych pobudza jelita do pracy, poprawia trawienie i zapewnia uczucie sytości.

Kto nie powinien jeść ogórków małosolnych?

Na ogórki małosolne powinny uważać osoby z nadciśnieniem, ze względu na wysoką zawartość soli w tej przekąsce. Ostrożność należy zachować również w przypadku refluksu, wrzodów żołądka i alergii. Uwaga też przy nietolerancji glutenu, bo dodanie kromki chleba do słoika z ogórkami sprawia, że taka przekąska staje się zakazana dla osób z celiakią