Gdy zostają wam ugotowane ziemniaki z obiadu, zawsze robicie kopytka? Następnym razem spróbujcie przygotować je w nieco inny sposób, pomijając jeden popularny składnik, pojawiający się niemal we wszystkich przepisach. Okazuje się, że bez niego, ciasto na kopytka wychodzi jeszcze lepsze i po ugotowaniu dosłownie rozpływa się w ustach.

Jak zrobić kopytka, żeby były mięciutkie?

Niemal każdy przepis na kopytka wygląda tak samo. Ugotowane ziemniaki przeciśnięte przez praskę mieszamy z mąką i jajkiem, ale okazuje się, że ten ostatni składnik wcale nie jest tu potrzebny. Wbrew pozorom ciasto na kopytka bez dodatku jajka wychodzi jeszcze lepsze, bo kluski po ugotowaniu są znacznie bardziej mięciutkie i delikatne.

Ważne jednak, aby trzymać się ściśle określonej proporcji ziemniaków do mąki i użyć mieszanki zarówno tej pszennej, jak i ziemniaczanej w stosunku 1:1. Dobrze jest też pamiętać, aby ugotowane ziemniaki przeciskać przez praskę jak najszybciej, gdy są jeszcze gorące. Dzięki temu nabiorą idealnej konsystencji i nie będą miały żadnych grudek.

Jeśli więc zawsze wbijaliście do ziemniaków jajo, następnym razem spróbujcie pominąć ten produkt, a będziecie zachwyceni efektem. Zobaczcie dokładne proporcje mąki i kartofli poniżej i przetestujcie tę recepturę, a być może od tej pory już zawsze będziecie robili kopytka w taki sposób.

Prosty przepis na kopytka

Składniki:

  • 750 g ugotowanych ziemniaków,
  • po 4,5 łyżki mąki pszennej i ziemniaczanej,
  • szczypta soli.

Przygotowanie:

Ugotowane, jeszcze gorące ziemniaki przeciskamy przez praskę. Następnie przekładamy je do miski i lekko studzimy, po czym dodajemy obie mąki i szczyptę soli. Wszystko dokładnie mieszamy, a następnie przekładamy na stolnicę i wyrabiamy ciasto w dłoniach. Z gotowej masy formujemy wałeczki i kroimy je na ukos, tworząc niewielkie kluseczki w kształcie rombów.

Gotowe kopytka gotujemy we wrzątku przez około 3-4 minuty od momentu wypłynięcia kluseczek na powierzchnię. Tak przygotowane kluski genialnie smakują zarówno z odrobiną masła, jak i wszelkiego rodzaju dodatkami, takimi jak gulasze, gęste sosy, czy skwarki.