Awokado na przełomie kilkunastu lat stało się niezwykle popularnym owocem. Niemal jak jabłko czy gruszka. Jest używane do sałatek, past, jako dodatek do kanapek czy składnik sosów. Zdarza się, że głupiejemy, jeżeli chodzi o jego przechowywanie. Słyszeliście o tym, aby zostawiać je w słoiku z wodą w lodówce? Nie ma w tym ni krzty żartu. Znajoma tak robi i początkowo nie wiedziałam dlaczego. Jednak po spróbowaniu stwierdzam, ze to genialny patent, o którym powinni wiedzieć wszyscy miłośnicy tego owocu.

Jak rozpoznać dojrzałe i smaczne awokado?

Awokado, które pojawia się w sklepach, potrafi być bardzo różne od tego, które możemy dostać w różnych częściach świata. Smak, a także stopień dojrzewania znacznie się zmienia. Zdarza się, ze te siatce mogą mieć inną teksturę od tych pakowanych pojedynczo. Zwróćcie uwagę na kilka szczegółów podczas wyboru najlepszego awokado:

  • awokado, które jest mocno brązowe, wręcz czarne, a w dodatku dość miękkie pod palcami - istnieje spora szansa, ze pojawiła się w środku pleśń i nie należy go już jeść,
  • jeżeli chcesz, aby wybrane przez ciebie owoce były świeże przez dłuższy czas w lodówce, unikajcie tych bez ogonków - tam najszybciej rozwija się pleśń,
  • nie wybierajcie całkowicie zielonego, które wręcz ma barwę wiosennej zieleni - to niedojrzały owoc, na który będziecie czekać tygodniami - może się zdarzyć, że nigdy nie dojrzeje, ani nie będzie miękkie,
  • nie łapcie się na promocje - tam możecie się nadziać na nieuczciwych sprzedawców, którzy liczą na to, ze zużyjesz owoc maksymalnie w ciągu 1-2 dni.

Dlaczego warto zanurzyć awokado w wodzie i przełożyć do lodówki?

Chcecie, aby awokado było świeższe przez dłuższy czas w lodówce? Jeżeli macie je w całości, bez przepołowionych okazów, ten patent jest właśnie dla was. Napełnijcie słoik wodą, najlepiej zimną, przegotowaną. Włóżcie awokado do słoika z wodą. Jeżeli macie kilka, przełóżcie do większego, litrowego. Zanurzcie tak, aby w pełni były zanurzone.

Zakręćcie pokrywkę lub przykryjcie szklanym wieczkiem słoika. Dzięki temu przechowacie awokado dłużej, niż zazwyczaj - do około 2 tygodni. Po przekrojeniu będzie zielone i dojrzałe. Użyjcie je do zrobienia sałatki, tostów z jajkiem czy guacamole. Po przekrojeniu zużyjcie je w całości i nie wkładajcie ponownie do słoika. Jeżeli macie niewykorzystaną połówkę, posmarujcie delikatnie sokiem z cytryny, aby nie sczerniał wierzch.