Wafle przekładane to jeden z takich deserów, które u wielu z nas wywołują wspomnienia z dzieciństwa. Takie słodycze często robiły bowiem nasze mamy i babcie, a teraz rzadko się do nich wraca. Warto jednak przywrócić ten smakołyk na stoły i zrobić go w ulepszonej wersji. Zobaczcie, jak łatwo stworzyć podwójnie przekładane wafle w dwóch pysznych smakach. 

Jak zrobić dobre wafle przekładane?

Zdecydowanie najczęściej na naszych stołach pojawiają się wafle z masą krówkową, ale okazuje się, że ten pyszny deser można przygotować jeszcze ciekawiej. Pysznym i pięknie wyglądającym na stole smakołykiem są też wafle z galaretką lub takie przekładane puszystą pianką z bitej śmietany i żelatyny. Jeśli jednak szukacie czegoś jeszcze ciekawszego, postawcie na aż dwie różnokolorowe masy. Nie musicie jednak się nad nimi napracować, bo całość przygotujecie za jednym zamachem. Zobaczcie, jakie to proste. 

wafle przekładane przepis

Źródło: AdobeStock

Czym najlepiej przełożyć wafle? 2 pyszne smaki z 1 masy

Wystarczy przygotować masę z mleka w proszku, a następnie podzielić ją na pół. Następnie do jednej części dodajemy trochę kremu czekoladowego, który zwykle smarujemy na kanapki. W ten sposób uzyskamy aż dwa różnokolorowe nadzienia o oddzielnych smakach. Zobaczcie dokładne proporcje składników i cieszcie się jeszcze pyszniejszą i bardziej efektowną wersją domowych wafelków.

Prosty przepis na wafle przekładane

Składniki:

  • 3 wafle,
  • 1/4 szklanki mleka,
  • 1/4 szklanki cukru,
  • 150 g miękkiego masła,
  • 1,5 szklanki mleka w proszku,
  • 80 g masła,
  • 150 g ulubionego kremu czekoladowego.

Przygotowanie:

1. Mleko zagotowujemy z cukrem, a następnie odstawiamy do wystudzenia. W międzyczasie ucieramy miękkie masło na puszystą masę i stopniowo dodajemy do niego po jednej łyżce przestudzonego mleka. Na koniec stopniowo dosypujemy mleko w proszku, ciągle miksując całość, aby nie było żadnych grudek.

2. Tak przygotowaną masę dzielimy na pół i rozkładamy do dwóch misek. Do jednej dodajemy krem czekoladowy i ponownie miksujemy całość na gładko. 

3. Jeden wafel smarujemy jasną masą, a następnie układamy na wierzchu drugi płat waflowy. Teraz wykładamy ciemną masę i przykrywamy całość trzecim wafelkiem.

4. Tak przygotowane wafle przekładane przykrywamy folią aluminiową, obciążamy deską do krojenia i jakimś ciężkim naczyniem, a następnie wkładamy całość do lodówki. Podwójnie przekładane wafle najlepiej smakują na drugi dzień i wtedy też można je łatwo pokroić na równe, zgrabne kwadraciki lub prostokąty.