Niepozorna, kolorowa gąbka do mycia naczyń to nieodłączny element każdej kuchni w polskim domu. Używamy jej przede wszystkim do czyszczenia naczyń i garnków, ale przy okazji przecieramy nią kuchenne blaty czy stół. Często staje się uniwersalnym gadżetem do czyszczenia rozmaitych powierzchni. I towarzyszy nam w kuchni zdecydowanie za długo. Jaka jest właściwie "żywotność" tego zmywaka? Wyjaśniamy, kiedy i jak często należy wymieniać gąbkę do mycia naczyń. 

Gąbka do naczyń pod lupą

Według badań gąbka do naczyń to największe siedlisko zarazków w naszym mieszkaniu. Być może przebija ją jedynie telefon komórkowy lub gotówka. Naukowcy sugerują jednak, że ilość bakterii zgromadzona na gąbkach do mycia naczyń może być większa niż na muszli klozetowej. A to już zdecydowanie wskazuje na skalę problemu. Stale wilgotne gąbki z resztkami jedzenia to idealna pożywka dla bakterii i wszelkich drobnoustrojów. Mokre środowisko sprawia, że bakterie namnażają się na nich w zastraszającym tempie.

Jak często wymieniać gąbkę do mycia naczyń?

Na zmywakach nie powinniśmy oszczędzać. Eksperci radzą, aby wymieniać je przynajmniej raz w tygodniu. Nie jest to jednak ekologiczne podejście, dlatego warto wdrożyć pewne nawyki do codziennego korzystania z gąbek. Przede wszystkim po użyciu należy dobrze je wypłukać i odcisnąć, a następnie odłożyć w miejsce, w którym mogą swobodnie wyschnąć po całości powierzchni. Warto wykorzystać też domowe sposoby czyszczenia i odświeżania zmywaków do naczyń. 

  1. Sparzanie we wrzątku - wystarczy, że do miski dodamy kilka kropel płynu do mycia naczyń, wlejemy wrzątek i w takiej mieszance wymoczymy gąbki przez ok. 10 minut. Następnie dobrze wypłuczemy i wyżymamy.
  2. Usuwanie nieprzyjemnego zapachu - ten problem zniknie, kiedy "wykąpiemy" naszą gąbkę w roztworze octu, wody i soku z cytryny. Na 1 litr gorącej wody polecamy 1 łyżkę octu i 3 łyżki soku z cytryny. Zmywaki, gąbki czy inne ścierki powinny moczyć się minimum 12 godzin.
  3. Mycie gąbek w zmywarce - nawet jeśli gąbka jest tylko dodatkiem do codziennego używania zmywarki, też powinna być utrzymana w czystości. Śmiało możemy "wyprać" ją w zmywarce. Należy umieścić ją w koszyczku na sztućce lub górnej szufladzie. Detergent używany w zmywarkach skutecznie odświeży każdą gąbkę. 

Sprawdź też: domowe tabletki do zmywarki - zdziwisz się, jak łatwo je zrobić!

Jak nie gąbka, to co?

Używanie gąbek zgodnie z rekomendacjami producentów niesie ze sobą nie tylko zły wpływ na środowisko, ale też na stan naszego portfela. Kilkadziesiąt złotych na kwartał przy regularnym kupowaniu nowych zmywaków, można wykorzystać na przyjemniejszy cel. Czym w takim razie myć brudne naczynia? Do wyboru mamy m.in. szczotki z naturalnym włosiem i drewnianą rączką. W połączeniu z płynem do mycia naczyń równie skutecznie pomogą wysprzątać górę talerzy czy kubków. Wraz z modą na zero waste i eko dodatki do kuchni, coraz częściej i łatwiej znaleźć w ofercie sklepów myjki z naturalnych materiałów. Zazwyczaj jest to juta lub len - przez swoją strukturę ten pierwszy będzie idealny do trudniejszych zabrudzeń. Warto przetestować w swojej kuchni, a na pewno zapewnimy sobie oszczędność w domowym budżecie i bezpieczniejsze warunki do sprzątania.