Podczas przygotowywania dań wegetariańskich warto zaopatrzyć się w sos sojowy i w nieaktywne płatki drożdżowe. Ciekawym produktem, który łączy smak sosu sojowego z cytrusowym orzeźwieniem, jest sos Ponzu marki Kikkoman. Ten japoński składniki świetnie podkreśla smak mdłego tofu lub – dla osób ceniących mięso w diecie – filetu rybnego. Sos Ponzu w interesujący sposób łączy smak kwaśny, słony, słodki i ostry. Ponadto sos Ponzu jest odpowiedni dla wegan. Zobaczcie, jak zastosować go w codziennych posiłkach wegetariańskich.

Ponzu – jak przyrządzić tofu?

Sos Ponzu można stosować podobnie jak sos sojowy. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do tofu smażonego w panierce. Tofu posypujemy mąką ziemniaczaną. Następnie smażymy na rozgrzanej patelni aż do zarumienienia. Następnie sos Ponzu mieszamy z wodą, sproszkowaną papryką chilli, mielonym imbirem i odrobiną miodu. Podgrzewamy w małym garnku, a następnie dorzucamy wcześniej usmażone na złoto kostki tofu. Gotujemy przez kilka minut, aż sos oblepi kostki tofu.

Tofu można również usmażyć w tradycyjnej panierce z bułki tartej lub z japońskiego panko. Wcześniej przygotowana mikstura sprawdzi się doskonale jako dip. Aby nadać intensywnego smaku daniom z tofu, warto je wcześniej marynować, zanim wykorzystamy je do np.: pieczenia. Dzięki temu zyskają głębokiego smaku umami, który zostanie wchłonięty jak gąbka.

Tempeh – jak przygotować?

Tempeh to produkt, który potrzebuje marynowania. Doskonale smakuje podawany w formie wegetariańskiego burgera. Wystarczy tempeh pokroić w szerokie paski i macerować w mieszaninie sosu Ponzu, wędzonej papryki i oleju. Pokrojony tempeh należy natrzeć marynatą i zostawić na około godzinę w lodówce. Po tym czasie plastry tempeh pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180°C przez 15-20 minut. Taki marynowany tempeh możemy podawać w podpieczonej bułce pełnoziarnistej albo w burgerze z portobello.

Tak podany tempeh nabierze wyrazistości i będzie kusił smakiem umami. Warto inspirować się przepisami azjatyckimi, które w świetny sposób łączą skrajne smaki i podawać je w polskiej wersji.

Dania z makaronem - prosty przepis

Myśląc o kuchni wegetariańskiej trudno obyć się bez warzyw i owoców. Stanowią niemal podstawę zdrowego jadłospisu dla osób rezygnujących ze spożywania mięsa. Podczas ich przygotowania warto eksperymentować z formą podania. Prosta surówka z tartym jabłkiem, marchewką, uprażonym sezamem i odrobiną sosu Ponzu przeniesie nas w zupełnie inne rejony smaku. Prawdziwe kulinarne fajerwerki!  Poza warzywami można sięgnąć po sezonowe zioła, które będą doskonale wzbogać smak włoskiego makaronu. Świetnym sposobem na lekki i pożywny posiłek jest przepis na penne z miętowo-pietruszkowym pesto i ricottą. 

Dla 4 osób należy przygotować następujące składniki:

  • 250 g dobrej jakości suchego penne
  • 1 łyżeczkę soli

Na pesto miętowo-pietruszkowe:

  • 1 pęczek mięty
  • 1 pęczek natki pietruszki
  • 2 ząbki czosnku
  • 30 ml cytrusowego sosu Ponzu Kikkoman
  • 30 g łuskanych orzechów laskowych
  • 100 ml oliwy z oliwek
  • 100 g  sera ricotta

Makaron gotujemy w osolonej wrzącej wodzie. Gdy jest gotowy należy odlać nadmiar wody i zostawić odrobinę do rozprowadzenia pesto. Ząbek czosnku należy pokroić w plastry, a pęczek mięty i pietruszki drobno posiekać. Składniki umieszczamy w wysokim naczyniu. Dodajemy posiekane łuskane orzechy laskowe. Dolewamy sos Ponzu i oliwę z oliwek. Składniki na pesto dokładnie blendujemy na gładką masę przy pomocy blendera ręcznego.W dużej misce łączymy makaron z pesto i dokładnie mieszamy. Na koniec dodajemy kawałki ricotty. Ser można wmieszać tworząc jednolitą całość lub umieścić go na wierzchu.

Jak zrobić warzywa?

Dla ceniących dania na gorąco polecamy przygotować pieczone bataty z kawałkami bakłażana i dyni. Do tego zestawu świetnie sprawdzi się dorzucenie korzenia pietruszki, a nawet bulwy selera. Warzywa warto hojnie potraktować olejem wymieszanym z sosem Ponzu i świeżo mielonym czarnym pieprzem. Całość upieczona w rozgrzanym piekarniku do 170°C przez 20 minut będzie wybornym zdrowym obiadem.  Można również przygotować świetnego pieczonego bakłażana z miodem i pastą miso. Z pewnością cała rodzina poprosi o dokładkę.

Warto pamiętać, że wiele dań kuchni polskiej np.: tatar zyska na smaku, gdy doprawimy go orientalnym składnikiem. Ograniczyć może tylko wyobraźnia i zakres ulubionych składników.

Artykuł powstał we współpracy z marką Kikkoman.