Spaghetti bolognese – jakie mięso będzie odpowiednie?

Sos bolognese to ciepły sos mięsny z pomidorami i warzywami wywodzący się — jak sama jego nazwa wskazuje — z Bolonii we Włoszech. Znany na całym świecie, występuje w różnych odmianach. Jednak w tradycyjnej wersji jego podstawą jest wołowina i wieprzowina. Tylko połączenie tych dwóch mięs pozwala bowiem uzyskać najbardziej intensywny, bogaty, urozmaicony smak. Najlepiej sprawdza się proporcja: 2/3 mięsa wołowego i 1/3 mięsa wieprzowego.

Do wybranego mięsa wołowego lub wieprzowego możesz dodać również cielęcinę, bądź użyć jednego rodzaju mięsa. Alternatywą dla mięsa czerwonego może być mięso drobiowe (indyk lub kurczak). Ta ostatnia propozycja jest dla osób, które preferują delikatniejsze, lżejsze dania. 

Niezależnie od tego, na jakie rodzaje mięsa się zdecydujesz, dostarczysz swojemu organizmowi pełnowartościowe białko, żelazo, czy witaminy grupy B12. Jeśli chcesz jednak uniknąć nadmiaru tłuszczu, postaw raczej na wołowinę (alternatywnie na drób). Wieprzowina zawiera najwięcej tego składnika spośród gatunków stosowanych w sosie bolognese1.

Jakie rodzaje mięsa nadają się do spaghetti bolognese?

Okazuje się bowiem, że nie każda część mięsa wołowego, wieprzowego pasuje do włoskiego spaghetti po bolońsku. Błędem jest na przykład zastosowanie mielonej polędwicy wołowej, choć można się na nią natknąć w wielu przepisach. Na co więc warto postawić?

Jeśli chodzi o rodzaje mięsa wołowego, w sosie bolońskim dobrze smakuje: 

  • delikatnie tłusta łopatka,
  • poprzerastany tłuszczem i ścięgnami karczek,
  • ligawa, czyli chudy mięsień pochodzący z udźca o wyrazistym, soczystym smaku. 

Z wieprzowiny również warto wybrać łopatkę lub karczek, bo są miękkie, soczyste i tłuste. Choć trafionym wyborem okaże się także szynka wieprzowa, czyli górna część tylnej nogi tuszy (mięso o delikatnej konsystencji z mniejszą zawartością tłuszczu). 

Jeśli zdecydujesz się jednak  przygotować spaghetti z mięsem drobiowym, wybierz pierś z kurczaka lub indyka. Jest delikatna, krucha i soczysta (mimo niewielkiej zawartości tłuszczu). Dobrze sprawdzi się też  udko z kurczaka lub indyka, które zawiera więcej tłuszczu.

Jak wybrać mięso na włoskie spaghetti bolognese? 

Choć pierwotnie sos boloński podawano z mięsem pokrojonym w drobną kostkę, nie oznacza to, że popełnisz kulinarne faux-pas, wybierając na spaghetti mięso mielone. Obecnie stosuje się je w tym daniu najczęściej, niezależnie od tego, czy pochodzi z wołowiny, wieprzowiny czy drobiu. 

W sklepach kupisz zmielone mięso, które możesz od razu po wyjęciu z opakowania położyć na patelni. 

Mięso mielone do spaghetti warto kupować z lady. Wiele sklepów, np. Delikatesy Centrum, oferuje usługę mielenia mięsa czerwonego na życzenie klienta (w wybranych lokalizacjach). Wybierasz dokładnie to mięso, na jakie masz ochotę. 

W Delikatesach Centrum mięso zmielisz na miejscu! - infografika.

Jak rozpoznać dobre mięso na spaghetti? 

Kupowanie z lady tradycyjnej ma również tę zaletę, że możesz dokładnie obejrzeć kawałek przed zmieleniem. Na co zwrócić uwagę? 

  • Dobrej jakości wołowina jest czerwona, sprężysta, lekko, wilgotna i błyszcząca, poprzerastana białym tłuszczem.
  • Wieprzowina ma jednolitą różową do lekko czerwonej barwy, marmurkową budowę, jędrną, zwartą konsystencję oraz suchą powierzchnię z niewielką ilością tłuszczu.
  • Drób charakteryzuje się jasnoróżową barwą. Nie powinien mieć żadnych białych nalotów ani nadmiernie twardej konsystencji. 

Więcej wskazówek na temat wyboru najlepszego mięsa znajdziesz na stronie Mięsopedia.pl >>

Gdzie kupić mięso na pyszne spaghetti? 

Takie mięso kupisz na przykład w sieci sklepów Delikatesy Centrum. W ofercie znajduje się m.in. idealna na sos po bolońsku łopatka wieprzowa, karkówka wieprzowa czy pierś z kurczaka w kawałku do zmielenia.

Wszystkie produkty są dostarczane regularnie, kilka razy w tygodniu, od sprawdzonych producentów, którzy przestrzegają najwyższych standardów jakości. Dodatkowo sieć kontroluje produkt, zanim trafi on na sklepową ladę. Mowa tu m.in. o:

  • badaniach pod kątem mikrobiologicznym i fizyko-chemicznym,
  • nadzorze technologa oraz Działu Kontroli Jakości na przyjęciu towarów do magazynu centralnego.

Dzięki temu mięso jest świeże, przygotowane do sprzedaży z zachowaniem jego największych walorów. 

Mięso na spaghetti w Delikatesach Centrum - infografika.

Jak zrobić sos boloński?

Gdy już uda ci się wybrać najlepsze mięso na spaghetti, pora przygotować pozostałe składniki na sos bolognese. Przepis oryginalny nakazuje wykorzystać wyłącznie pomidory San Marzano, seler naciowy, marchew, cebulę, białe wino, mleko oraz przyprawy. 

Nie należy przesadzać z ilością pomidorów, gdyż to mięso stanowi dominujący składnik potrawy. Nie tylko w odpowiednich proporcjach tkwi jednak sekret doskonałego smaku dania. Znaczenie ma też długie gotowanie od 2 do 4 godzin oraz oszczędne zastosowanie przypraw. 

Spaghetti – jakie przyprawy dodać do sosu bolońskiego? 

Klasyczne spaghetti bolognese nie zawiera ich zbyt wielu – tylko sól, pieprz i liść laurowy. Jeśli jednak lubisz obficie przyprawiać dania, śmiało zmodyfikuj przepis. Ząbek czosnku, oregano, tymianek, bazylia albo zioła prowansalskie na pewno wzmocnią smak potrawy.

Sos bolognese – przepis oryginalny

Poniżej znajdziesz przepis na domowe spaghetti z mięsem mielonym – we wszystkie niezbędne składniki zaopatrzysz się podczas zakupów w sklepach Delikatesach Centrum.  

Składniki:

  • puszka pomidorów krojonych  (lub 500 ml passaty pomidorowej)
  • 500 g wybranego mięsa mielonego z lady w Delikatesach Centrum
  • 500 ml bulionu wołowego
  • 3/4 szklanki wytrawnego wina białego (ewentualnie czerwonego) Le Grand Filou
  • 1 łyżka koncentratu pomidorowego
  • marchewka
  • 3 łodygi selera naciowego
  • 1 mała cebula
  • 1 liść laurowy
  • ⅓ szklanki mleka
  • sól, pieprz
  • 4 łyżki oliwy z oliwek 
  • 125 g sera mozarrella 

Jak zrobić sos bolognese? 

Obierz i posiekaj cebulę. Wyłóż na patelnię z rozgrzanymi 2 łyżkami oliwy i pozostaw do zarumienienia. Możesz ewentualnie dodać ząbek czosnku. Następnie dołóż pokrojone w drobną kostkę marchew i seler naciowy. Smaż całość przez 5 minut, a po tym czasie przełóż do dużego garnka.

Teraz wyłóż na patelnię po warzywach zmielone mięso. Podsmażaj na pozostałych 2 łyżkach oliwy przez 10 minut i przełóż do garnka. Dodaj do wszystkich składników wino, przyprawy, bulion, pomidory lub passatę i koncentrat pomidorowy. Wymieszaj wszystko, zagotuj na średnim ogniu. Następnie zmniejsz moc palnika i gotuj przez 1 h 20 minut. Po tym czasie wlej mleko i kontynuuj gotowanie jeszcze przez 40 minut. 

Sos do spaghetti bolognese jest już gotowy. Wystarczy tylko wymieszać go z ugotowanym makaronem, a całość posypać startym serem.

Z jakim makaronem podawać sos bolognese? 

Do spaghetti po bolońsku możesz wybrać klasyczne spaghetii np. włoski makaron. Tradycyjnie Włosi łączą jednak sos z tagliatelle w formie długich, płaskich, szerokich wstążek lub jeszcze szerszym pappardelle o podobnym kształcie, bo lepiej utrzymują one „ciężar” mięsa mielonego. Czy wiesz, że sos boloński smakuje też z makaronem lasagne, a nawet pizzą? lasagne, a nawet pizzą? 

Sos bolognese możesz podawać więc na wiele sposobów, modyfikując dobór przypraw, rodzaj wina czy makaronu. To, co powinno jednak zostać niezmienne, to świeże, wysokiej jakości mięso mielone ze sprawdzonego źródła. 

 

1 prof. dr hab. Hanna Kunachowicz i inni: Wartość odżywcza wybranych produktów spożywczych i typowych potraw.