Wspominacie z utęsknieniem prawdziwy domowy chleb z babcinej kuchni? Taki sam możecie zrobić we własnej kuchni. Oto stuletnia receptura na staropolski bochenek z chrupiącą skórką i puszystym, miękkim środkiem. Z łatwością odtworzycie go w domu, ale potrzebny będzie 1 dodatkowy składnik, który często zostaje wam z obiadu. Zobaczcie, o czym mowa i już zawsze dodawajcie to do domowego pieczywa.

Jak dawniej pieczono chleb?

Przepis na chleb to jednak z najprostszych receptur z całej kuchni. Aby wyczarować ciasto chlebowe potrzeba w końcu tylko mąki, wody i zakwasu lub drożdży. Potem wystarczy już tylko odrobina pary w rękach do wyrabiania, a następnie doza cierpliwości do czekania, aż chleb wyrośnie. Okazuje się jednak, że to wcale nie wszystko, gdyż według starej receptury sprzed ponad 100 lat ważnym składnikiem chleba były ugotowane tłuczone ziemniaki. Choć początkowo ten produkt może wydawać się dziwny i zupełnie niepasujący do receptury na chleb, to w rzeczywistości jest tu bardzo ważny.

Po co ziemniaki do chleba?

Co dają ziemniaki w chlebie? Tłuczone gotowane kartofle to tajny składnik, dzięki któremu wypiek zyskuje niesamowitą wilgotność i piękny żółtawy kolor. Choć ziemniaki kojarzą się nam z ciężkim i zapychającym produktem, to wbrew pozorom właśnie one sprawiają, że pieczywo staje się maksymalnie mięciutkie, a co więcej, zachowuje świeżość na dłużej.

Jak zrobić chleb z ziemniakami?

Aby przygotować ciasto na staropolski chleb według tradycyjnej receptury, wystarczy przygotować rozczyn z 20 g świeżych drożdży, 200 ml ciepłej wody, 1 łyżeczki cukru i 1 łyżki mąki pszennej. Wymieszaną masę odstawiamy na 15 minut w ciepłe miejsce, aby zaczęła pracować, a w międzyczasie szykujemy resztę składników.

Około 150 g mączystych gotowanych ziemniaków przeciskamy przez praskę, a następnie dodajemy do nich 0,5 kg przesianej mąki pszennej, 2 łyżki oleju, 1 łyżeczkę soli i wcześniej przygotowany rozczyn. Wszystko dokładnie wyrabiamy na jednolite ciasto, a następnie przykrywamy je ściereczką i odstawiamy na 1,5 godziny do wyrośnięcia. 

Ile piec chleb z ziemniakami?

Piekarnik rozgrzewamy do 230 stopni, a wyrośnięte ciasto przekładamy do wyłożonej papierem keksówki i lekko zwilżamy jego wierzch odrobiną wody. Następnie wstawiamy blachę do piekarnika na 15 minut, a po tym czasie zmniejszamy grzanie do 200 stopni i pieczemy jeszcze przez 30 minut. Gotowy chleb wyciągamy na kratkę i kroimy dopiero gdy przestygnie.