Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a tym samym czas wielkich porządków na balkonach i tarasach. Jeśli po zimie wasze płytki i fugi straszą wyglądem, nie biegnijcie od razu po mocne, chemiczne środki. Domowy środek do czyszczenia zrobicie za półdarmo z czegoś, co macie w kuchni. Zobaczcie, jakie to proste i skuteczne.

Jak wyczyścić fugi na balkonie?

Już samo mycie podłóg na balkonie bywa wyzwaniem, ale fugi to dopiero męka. Po jesienno-zimowym sezonie zwykle są tak pożółkłe i poszarzałe, że odzyskanie ich białego koloru graniczy z cudem. Często więc sięgamy po mocne detergenty, jednak mogą one drażnić nasze dłonie, oczy czy nosy, a do tego potrafią sporo kosztować. Zdecydowanie lepiej więc sięgnąć po kuchenną miksturę za kilka złotych, czyli pastę z sody oczyszczonej, wody i octu w proporcjach 3:2:1. Jeśli nie macie akurat pod ręką sody oczyszczonej, możecie zastąpić ją proszkiem do pieczenia w tej samej proporcji do octu i wody. 

Wszystkie te produkty wystarczy wymieszać na dość gęstą papkę i nanieść ją w każdy zakamarek pomiędzy płytkami. Następnie bierzemy szczoteczkę do zębów, dokładnie wcieramy pastę w fugi i zostawiamy na 15 minut. Jeśli jednak wasze fugi są bardzo mocno zabrudzone, wydłużcie ten czas do 30-40 minut, aby mieszanka mogła bardziej w nie wniknąć. Po tym czasie musimy już tylko zmyć papkę i wyczyścić podłogi jak zwykle, a fugi powinny odzyskać dawną biel. 

Jak wyczyścić fugi domowym sposobem? Inne pomysły

Jeśli  nie macie sody i octu, fugi możecie doczyścić również wodą utlenioną lub sokiem z cytryny. Jeden i drugi płyn wystarczy wylać na fugi i zostawić na 30 minut, po czym zmyć i wysuszyć podłogi. Zamiast wyciskać sok z cytryny, można też po prostu sięgnąć po połówkę cytrusa, na przykład taką, która zostaje po wyciśnięciu soku do herbaty czy wody. Takim kawałkiem cytryny możecie bezpośrednio pocierać fugi, bez użycia żadnej gąbki czy szczoteczki. 

Kolejnym ciekawym środkiem na czyste fugi jest też pasta do zębów. Tutaj sposób nakładania wygląda podobnie, jednak po wtarciu jej w fugi wystarczy poczekać 15 minut i można zmywać całość.