Niektórzy dodają je do sałatek, wielu kładzie na pizzę, a jeszcze inni jedzą je prosto ze słoika. Oliwki to pyszny dodatek do wielu dań, dlatego warto mieć jeden słoik zawsze w pogotowiu, aby urozmaicać nim wszystkie przepisy. Nie musicie jednak kupować go w sklepie, bo szybko i łatwo przygotujecie swój własny zamiennik i to z popularnych owoców, które znajdziecie na każdym rogu. Wychodzi znacznie taniej i smaczniej.

Fałszywe oliwki - jak je zrobić?

Jeśli zobaczycie w jakiejś spiżarni lub piwnicy słoik z zielonymi oliwkami, wcale nie bądźcie pewni, że w środku nie ma innej zawartości. Ostatnio coraz popularniejsze stają się bowiem fałszywe oliwki, czyli po prostu kiszone zielone mirabelki. Ten nietypowy przysmak nie jest jednak nowym wymysłem, gdyż pomysł zaczerpnięto z receptur sprzed wielu lat, kiedy to "podrabiano" wiele trudnodostępnych produktów, zastępując je tańszymi zamiennikami.

Mirabelki spotkamy teraz na każdym kroku, czy to we własnych ogródkach, czy na ulicy. Zwykle marnują się niepotrzebne pod nogami, a ludzie tylko je depczą. Należy jednak zapamiętać, że z takich nie zrobimy oliwek, bo do kiszenia najlepiej nadają się niedojrzałe, zielone mirabelki, które nie zdążyły spaść jeszcze z drzewa

Jak zrobić z mirabelek oliwki?

Przepis na oliwki z mirabelek jest banalnie prosty i nie wymaga żadnych skomplikowanych składników. Wystarczy tylko standardowy zestaw, jak do kiszonych ogórków, czyli woda, sól, czosnek i przyprawy. Ważne jednak, aby przed kiszeniem wszystkie mirabelki wydrylować. Jeśli jednak z twardych owoców ciężko będą wychodziły pestki, to zamiast rozkrajać je nożykiem, łatwiej będzie po prostu zmiażdżyć je ciężkim słoikiem.

Następnie przesypujemy je do słoików, które wypełniamy zalewą z 2 łyżek soli na każdy litr wody. Po tym już tylko zakręcamy wieczka, odstawiamy całość na 10 dni i gotowe. Zobaczcie dokładne proporcje i spróbujcie sami, a nie pożałujecie.

Przepis na "zielone oliwki" z mirabelek

Składniki:

  • 1 kg zielonych, twardych mirabelek
  • 1 l wody
  • 2 łyżki soli
  • 4 ząbki czosnku
  • łyżeczka pieprzu ziarnistego
  • łyżeczka ziela angielskiego

Przygotowanie:

1. Mirabelki myjemy i drylujemy, a następnie przesypujemy je do czystych, wyparzonych słoików. Do każdego z nich wrzucamy też po pół ząbka czosnku, 2 ziarenka ziela angielskiego i 2 ziarenka pieprzu. 

2. W garnku przygotowujemy solankę i jeszcze gorącą wypełniamy słoiki. Mocno zakręcamy wieczka i odstawiamy "oliwki" na około 7-10 dni.