Jedni budyń kochają, inni nie znoszą. Dla tych pierwszych mamy dobrą wiadomość. Budyń może być jeszcze lepszy i połączyć dwa ulubione desery, sernik i budyń. Nieprzekonani być może po zobaczeniu tego przepisu skuszą się i polubią ten smak od pierwszej łyżeczki.

Budyń o smaku sernika. Jak to możliwe?

Choć w dzisiejszych czasach sztuczne aromaty można dodać do wszystkiego, a każdy niemal produkt spożywczy może dzięki nim zyskać zupełnie inny smak (np. możemy zjeść lody o smaku pizzy), to nasz domowy budyń o smaku sernika ma całkiem naturalny smak i aromat, dzięki zawartości waniliowych serków. To one nadają mu przyjemnej, serowej konsystencji, jak również powodują, że wychłodzony budyń do złudzenia przypomina smak sernika na zimno. 

Domowy budyń o smaku sernika - jak go wykonać?

Do wykonania budyniu potrzebne będą:

  • 3 waniliowe serki, każdy po 200 g.
  • 3 łyżki cukru
  • 100 g masła
  • 3 jajka
  • 2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej
  • 100 ml mleka

Pierwszy etap, to wykonanie typowego kogla-mogla, czyli utarcie jajek z cukrem na puszystą masę. Zrobicie to przy pomocy miksera. Później rozpuszczacie w niewielkim garnku 100 g masła (róbcie to na małym ogniu), a kiedy się rozpuści, dodajecie 3 serki waniliowe (mieszacie przy tym szybko rózgą lub łyżką) i na końcu wlewacie kogel-mogel. Bardzo istotne jest, aby w trakcie wykonywania budyniu, nie zagotować masy. Ma być więc gorąca, ale nie może się zagotować. Następnie wlewacie 100 ml mleka do szklanki i wsypujecie tam 2 łyżki mąki ziemniaczane. Mieszacie do momentu, aż nie będzie grudek i wlewacie do serowej masy. W tym momencie zwiększacie płomień pod garnkiem, bo mąka musi się lekko zagotować. Wystarczy około 2 minut. Tak przygotowaną masę wlewacie do naszykowanego naczynia. 

Jak serwować domowy budyń o smaku sernika?

Jeśli budyń ma być formą podwieczorku i zjadacie go w gronie domowników, wówczas możecie swobodnie rozlać go do miseczek i udekorować na wierzchu np. kawałkiem pokruszonej czekolady. Kiedy serwujecie go przyjaciółkom i znajomym, możecie wlać go do dekoracyjnych szklanek i na wierzchu oprószyć wiórkami kokosowymi. Możecie też położyć na wierzchu owoce i dodać kilka listków mięty.