Sposobów na przygotowanie owoców na zimę jest sporo. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, to z reguły smażone konfitury, gęste musy, delikatne syropy oraz ciężkie marmolady do nadziewania pączków czy naleśników. Jeżeli chcecie wyciągnąć jeszcze więcej smaku i aromatu z dowolnych owoców, warto pokusić się o włączenie piekarnika. Zapach roznoszący się po domu będzie hitem - aż sąsiedzi zapukają, by upewnić się czy nie pieczecie sezonowego, ucieranego ciasta. Poniżej znajdziecie dokładną poradę oraz przepis.

Co zrobić, aby zachować jak najwięcej smaku w przetworach z owoców?

Pieczecie od czasu do czasu warzywa korzeniowe do sałatki czy musu? Jak sami wiecie, podczas obróbki cieplnej warzywa karmelizują się i smak zmienia się diametralnie na plus. Nie musicie dodatkowo ich doprawiać, gdyż wydobywając słodycz będziecie mieć gotowy składnik, który możecie zajadać bezpośrednio.

Tak samo jest z owocami. Pieczone maliny, truskawki, gruszki czy śliwki to jedne z tych, które dobrze pasują do większości deserów. Taki upieczony mix, z odrobiną octu balsamicznego i oliwy będzie pysznym chutneyem do mięsa czy warzyw. Wystarczy zblendować. Jeżeli jednak chcecie przechować je w całości, upieczcie w temperaturze około 170 stopni Celsjusza przez około godzinę. Najlepiej z termoobiegiem, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci. Wypełnijcie słoiki owocami i zawekujcie. Przełóżcie do garnka z wodą, wyściełanego ściereczką. Gotujcie około 20 minut, a następnie połóżcie na blat do góry dnem.

Jeżeli chcecie zapobiec wyciekaniu owoców po pasteryzacji, przełóżcie słoiki z garnka i nie kładźcie ich od razu do góry dnem, tylko poczekajcie około 10 minut, aż ciśnienie ustabilizuje się w słoikach. Dopiero wtedy ułóżcie je do góry dnem na ściereczce. To z pewnością pomoże wam uniknąć niechcianego bałaganu w kuchni.

Które owoce najlepiej nadają się do pieczenia?

Najlepszymi owocami są z reguły te, które zawierają mniej wilgoci oraz te, które są nieco słodsze. Dzięki temu aromat, karmelizacja oraz smak znacznie się poprawi. Gęsty miąższ czy delikatna skórka sprawia, że po upieczeniu owoce się nie rozwarstwiają i zostają w całości po obróbce cieplnej. Najlepsze z tych sezonowych, to:

  • gruszki,
  • śliwki,
  • mirabelki,
  • brzoskwinie,
  • nektarynki,
  • maliny,
  • borówki,
  • czereśnie