Parmigiano reggiano - włoska wizytówka

To dość twardy, trochę słonawy ser, który oryginalnie wytwarzany jest w Parmie i Regio Emilia. Z miejsca pochodzenia powstała jego słynna nazwa. Parmezan, bo właśnie o nim mowa, powstał prawdopodobnie jeszcze w średniowieczu! Prawdziwy parmezan produkuje się jedynie z krowiego mleka. Krowy te powinny być wypasane wyłącznie trawą na pastwiskach. Dlatego parmigiano reggiano produkuje się tradycyjnie jedynie w ciepłe miesiące, najwcześniej od kwietnia do maksymalnie końca października. Oczywiście, w trakcie produkcji parmezanu nie brakuje odpoczynku sera w solance. Dojrzewanie najprawdziwszych krążków parmezanu powinno trwać minimum 12 miesięcy (a może potrwać kilka lat). Parmigiano reggiano dostarczy nam sodu, potasu oraz magnezu, a także dawkę witamin A i E. 

Najczęstszą formą, w jakiej używa się parmigiano reggiano to zdecydowanie tarta wersja sera. Posypanie nim potrawy gwarantuje wzbogacenie smaku i intensywności dania. Najczęściej serowa posypka ląduje na makaronach. Warto dodać go także do zup-kremów. Parmigiano reggiano sprawdzi się idealnie jako element przystawki w formie talerza z serami, orzechami i owocami.

Grana padano - kuzyn parmezanu

To ser, który na “pierwszy rzut oka” jest łudząco podobny do parmezanu. Jest równie twardy, mocno kruszący się oraz długodojrzewający. Nazwa grana padano odzwierciedla całkowicie istotę sera: “grana” to po włosku ziarno (sugeruje mocne kruszenie się), natomiast “padano” pochodzi od nazwy pięknej Niziny Padańskiej, gdzie oryginalnie produkuje się ser. Grana padano, w odróżnieniu od parmigiano reggiano, dojrzewa znacznie krócej - wystarczy mu 15 miesięcy. Ser ten bogaty jest w cynk, fosfor, miedź i przede wszystkim wapń. Jest także źródłem skoncentrowanych białek, które doskonale wpływają na regenerację naszych komórek.

Grana padano ma dość charakterystyczny, ostrzejszy smak. Może być doskonałym uzupełnieniem spaghetti - nie tylko klasycznego, ale też wersji z boczkiem czy śmietanką. Jest też doskonałym dodatkiem do dań zapiekanych w piekarniku. Jeżeli planujesz tartę, koniecznie przetestuj posypanie jej grana padano!

Pecorino Romano - legendarny ser

To ser, który może poszczycić się jedną z najdłuższych historii istnienia. Pierwsza produkcja pecorino datowana jest na początki naszej ery, gdy pasterze zaczęli wypasać owce w okolicach Lacjum. Produkowany jest z mleka owczego - stąd też pochodzi jego nazwa, “pecora” po włosku znaczy właśnie owca. Pecorino Romano to kolejny z dość twardych i kruszących się serów. W odróżnieniu od parmezanu i grana padano, jest produkowany jedynie z mleka owiec. Jest najpikantniejszym z serów w zestawieniu i może mieć grudkowatą konsystencję. Jego wygląd zbliżony jest do parmezanu, jednak sery odróżnia zapach. Pecorino Romano jest bogaty w witaminę B, potas i wapń. 

Jak to na włoski ser przystało, Pecorino Romano jest idealnym dodatkiem do pasty oraz zapiekanek i warzyw. Bardzo dobrze sprawdzi się jako towarzysz wędliny i świeżego pieczywa w ramach lekkiego posiłku. Włoscy degustatorzy serów nie omieszkają podać do Pecorino Romano lampki dobrego wina do smaku. :) 

Zobacz też: