Domek z piernika

To jedna z najbardziej efektownych świątecznych dekoracji z piernika. Do wykonania chatki będziesz potrzebować przede wszystkim cienko rozwałkowanego ciasta na pierniczki, z którego wycinamy ściany oraz dach domku. Jeśli nie wiesz, jak odmierzyć elementy by do siebie pasowały, skorzystaj z gotowych szablonów. Wycięte formy pieczemy przez 8-10 minut w nagrzanym do 180 stopni piekarniku. Upieczone elementy sklejamy ze sobą lukrem, przygotowanym na bazie białek (są naturalnym "klejem", który utrzyma konstrukcję).

Zobacz też:

Jak zrobić lukier do pierniczków? - wersja z wodą i z białkiem ->>

domek-z-piernika

Shutterstock

Gdy lukier wyschnie, pozostaje już tylko udekorować domek z piernika. Czym? Wszystkim, na co tylko masz ochotę! Kolorowy lukier, dekoracyjne posypki, czekoladowa polewa, bakalie - a nawet słodkie pastylki i cukierki. W dekorowaniu piernikowej chatki wszystkie chwyty dozwolone.

jak-ozdobić-domek-z-piernika

Shutterstock

Inne ozdoby z piernika

Choinka z piernika

Ten pomysł na piernikową ozdobę przypadnie do gustu tym, którzy nie mają cierpliwości do misternego przyklejania kolejnych elementów chatki. Dekoracyjna choinka jest zdecydowanie łatwiejsza i szybsza do zrobienia. Wystarczy upiec piernikowe gwiazdki w kilku różnych rozmiarach i skleić je ze sobą za pomocą lukru. Gotowe choinki możesz dodatkowo oprószyć cukrem pudrem, nadając im bardziej zimowy charakter.

Wiszące ozdoby z piernika

Upieczone świąteczne pierniczki świetnie sprawdzą się także jako ozdoby choinkowe albo elementy wiszących dekoracji okien, czy nakrycia stołu. Będą piękną i naturalną ozdobą świątecznych wieńców albo choinkowej girlandy, a ponumerowane mogą też pełnić rolę kalendarza adwentowego. By zawiesić je w dowolnym miejscu wystarczy kawałek dekoracyjnej tasiemki albo świątecznego biało - czerwonego sznurka. Sprawę ułatwi zrobienie w cieście małej dziurki przed wsunięciem blachy do piekarnika.

Zobacz wszystkie pomysły na ozdoby z piernika >>>