Nawet jeśli produkt ze zdjęcia wydaje się wam obcy, to prawdopodobnie regularnie mijacie go w sklepie. Zwykle leży obok sałaty i kapusty, jednak wiele osób go omija, a to wielka strata. Ma bowiem nie tylko ciekawy smak, ale i mnóstwo cennych właściwości dla organizmu. Poznajcie te liście i koniecznie spróbujcie wykorzystać je w kuchni.

Niedoceniana kuzynka białej kapusty

W sklepach i lokalnych warzywniakach, tuż obok dobrze nam znanych kapuścianych główek często leży nieco inaczej wyglądający pak choi, zwany też bok choy, czyli chińska odmiana białej kapusty. Zwykle większość osób ją omija, a to wielka strata, bo to genialny składnik do wielu dań głównych i zup. Często znajdziemy go w potrawach kuchni azjatyckiej, ale równie dobrze sprawdzi się w rodzimych przepisach.

Różni się ona od naszej rodzimej przede wszystkim wydłużonym kształtem i luźno osadzonymi liśćmi, ale też ciekawszym smakiem. Jaki smak ma pak choi? Przede wszystkim wyróżnia go delikatność, a przy tym przyjemna chrupkość i mięsistość. Co prawda ma wyczuwalną delikatną goryczkę, jednak nadaje ona daniom jeszcze ciekawszego charakteru. 

Pak choi - właściwości

Smak i konsystencja nie jest jednak wszystkim, co pak choi ma do zaoferowania, bo znajdziemy w nim też mnóstwo cennych składników odżywczych. Każdy listek jest skarbnicą witamin C,K, A i tych z grupy B, a także błonnika, kwasu foliowego, żelaza, wapnia oraz potasu. Wszystko to sprawia, że tej kapuście przypisuje się działanie przeciwzapalne, spowalniające starzenie i ułatwiające odchudzanie. 

Jak jeść pak choi?

Zastanawiacie się, jak się robi pak choi? To niezwykle "wielofunkcyjne" warzywo, gdyż liście można jeść w całości - zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej. Patrząc jednak na kuchnię azjatycką, pak choi zdecydowanie najlepiej sprawdza się w krótko smażonych lub gotowanych daniach. Wart go więc dodawać do zup, mięs i wszelkiego rodzaju dań z ryżem czy makaronem sojowym.