Zwykle szykując placki ziemniaczane od razu wyjmujemy z lodówki jajko i mąkę z szafki. To tak popularny i klasyczny przepis, że wszyscy robimy to odruchowo, ale czy zastanawialiście się kiedyś, czy da się zrobić placki bez mąki? Okazuje się, że nawet bez grama tego składnika można uzyskać idealnie rumiane i chrupiące placuszki, a pomoże wam w tym 1 tani i bardzo popularny składnik.

Jak zrobić placki ziemniaczane bez mąki?

Niektórzy co prawda robią placki ziemniaczane z samych ziemniaków, jednak wymaga to użycia odpowiedniego gatunku warzyw i bardzo dokładnego wyciśnięcia ich po starciu. Jeśli więc nie chcecie ryzykować niepowodzeniem i wolicie mieć pewność, że masa nie rozpadnie się na patelni, wybierzcie po prostu lepszy zamiennik zwykłej pszennej mąki. Nie każdy wie, że zamiast niej świetnie sprawdzi się zwykła kasza manna, która idealnie "sklei" masę, a do tego nada plackom jej jeszcze lepszej konsystencji.

Pamiętajmy jednak, że kluczowe są tu odpowiednie proporcje, bo łatwo przesadzić z ilością drobnego grysiku, a to wcale nie da dobrego efektu. Gdy dodamy do kartofli zbyt dużo kaszy, to niestety zamiast puszystych placków, otrzymamy twarde podeszwy, dlatego najpierw zobaczcie dokładny przepis, a dopiero później bierzcie się za tarcie ziemniaków.

Przepis na placki ziemniaczane z kaszą manną

Składniki:

  • 0,5 kg ziemniaków,
  • 1 średnia cebula,
  • 1 jajko,
  • 30 g kaszy manny,
  • szczypta soli,
  • tłuszcz do smażenia.

Przygotowanie:

Ziemniaki i cebulę obieramy, a następnie ścieramy na tarce o małych oczkach. Starte warzywa mocno odciskamy z wody, a następnie mieszamy z jajkiem, kaszką i solą. Wszystko łączymy na gładką masę, a następnie wykładamy łyżką na mocno rozgrzany tłuszcz.

Tak przygotowane ciasto na placki ziemniaczane smażymy aż będą chrupiące i rumiane z każdej strony, a następnie wykładamy na arkusz ręcznika papierowego, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.