To coś, co zwykle wylewacie do zlewu podczas gotowania. Taki domowy nawóz do skrzydłokwiatu pomoże poprawić kondycję liści - oprócz kwitnienia, miewa on często problemy również ze stanem liści - więdną, marnieją i żółkną. Co może być przyczyną i jak rozwiązać ten problem? Mam na to sposób.  

Dlaczego skrzydłokwiat ma żółte liście?

Najczęściej dzieje się to z 2 powodów. Pierwszą jest zbyt obfite podlewanie, często również nieodpowiednią wodą. Skrzydłokwiat nie przepada za zbyt wilgotnym podłożem. Gdy liście lekko się obniżają (uginają), a wierzch ziemi w doniczce jest lekki i sypki, wiem, że czas na podlanie. Robię to przegotowaną wodą w temperaturze pokojowej. Skrzydłokwiat w naturalnych warunkach rośnie w tropikach, gdzie woda nie jest twarda i zimna. Obcinam też pożółkłe liście. Jeśli po ich usunięciu roślina przestaje wytwarzać nowe liście, to znak, że uszkodzony jest system korzeniowy. Wtedy wyjmuję roślinę z doniczki i osłonki, obcinam zgniłe korzenie i przesadzam skrzydłokwiat do świeżej ziemi. 

Skrzydłokwiat ma żółte liście również wtedy, gdy stoi w nieodpowiednim miejscu. Liście skrzydłokwiatu w mocno nasłonecznionych miejscach najpierw bledną, potem żółkną i zaczynają się przesuszać. Słońce „parzy” liście rośliny i przestaje ona rosnąć. Jeśli powodem żółknących liści jest zbyt dużo mocnego światła, przestawcie doniczkę w miejsce o co najmniej 1 metr oddalone od okna - nie bezpośrednio naprzeciwko niego, a z boku. W utrzymaniu rośliny w dobrej kondycji pomoże wam domowy nawóz do skrzydłokwiatu. Po ugotowaniu ryżu nigdy nie wylewam wody. Używam jej do podlewania roślin - nie tylko skrzydłokwiatu, ale również innych roślin doniczkowych.

Domowy nawóz do skrzydłokwiatu - z garnka do konewki

W wodzie po ugotowaniu ryżu znajdują się minerały i witaminy, w tym: żelazo, krzem, potas, fosfor, magnez i witaminy z grupy B. Dzięki nim roślina otrzyma drugie życie. Jak zrobić taki nawóz? Wodę spod ryżu (nieosoloną i bez innych przypraw - to ważne) przelejcie do innego naczynia i odstawcie - niech przestygnie. Następnie rozcieńczcie ją z przegotowaną wodą w temp. pokojowej w proporcji 1:1 i przelejcie do konewki lub innego naczynia, którym podlewacie kwiaty. Na odżywkę nadaje się każdy rodzaj ryżu, szczególnie jaśminowy lub brązowy. 

Jak stosować domowy nawóz do skrzydłokwiatu?

Domowy nawóz do skrzydłokwiatu z wody po ryżu stosujcie jednak nie częściej niż raz w miesiącu. Zawiera ona skrobię, która może wywoływać gnicie korzeni. Dzięki takiej odżywce roślina będzie mieć gęstsze liście. Będzie też szybciej rosnąć, a kwiaty przekwitną później niż zwykle.