O tym, że warto jeść ryby, wie każdy z nas. Warto jednak zwracać też uwagę na to, jaki rodzaj się wybiera. Zazwyczaj sięgamy po te najpopularniejsze gatunki ryb, a rezygnujemy z tych mniej znanych. A szkoda, bo niepozorne rybki posiadają bardzo dużo dobroczynnych właściwości.

Niepozorne rybki o cennych właściwościach

Sardynki w przeciwieństwie do innych rodzajów ryb nie zawierają tak dużych ilości metali ciężkich oraz toksyn. Mają także bogaty profil odżywczy. Regularne spożywanie tych rybek może naprawdę korzystnie wpłynąć na wasze zdrowie. Przez ekspertów są określane jako jedne z najzdrowszych ryb świata.

Te małe rybki zawierają także kwasy tłuszczowe omega-3, które wspierają zdrowie serca, mają właściwości przeciwzapalne, a także zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów i obniżają ciśnienie krwi. Są także cennym źródłem wapnia, dostarczają zdrowego błonnika, a nawet mogą pomóc w odchudzaniu.

Jak przyrządzać sardynki?

Sardynki możecie jeść w świeżej formie, jednak ze względu na ich krótką trwałość, zazwyczaj sprzedawane są w puszce, w zalewie z oleju. Możecie też przyrządzić pieczone sardynki oraz podać je w formie grillowanej, np. jako grillowane sardynki z tymiankiem.

Świetnym pomysłem jest też zrobienie pasty do kanapek z sardynek. Takie smarowidło będzie świetnie smakować, a jego przygotowanie nie zajmie wam wiele czasu.