Tłuszcze trans są szkodzące dla naszego zdrowia, dlatego lepiej jest ich unikać, wybierając produkty, które ich nie zawierają. Dlaczego? Zwiększają one ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału serca, a także cukrzycy typu 2. Dodatkowo obniżają płodność i mogą być szkodliwe dla kobiet w ciąży. Sprzyjają też rozwojowi choroby Alzheimera. Poniżej przedstawiamy rozpiskę, w jakich produktach możecie je znaleźć.

W jakich produktach występują tłuszcze trans?

Oto produkty, które warto wyłączyć ze swojej diety (lub przynajmniej je ograniczyć) ze względu na występowanie w nich tłuszczy trans.

  • Margaryna – to właśnie tłuszczom trans zawdzięcza ona swoją stałą postać. Lepiej wybierajcie te margaryny, które będą miękkie – zawierają mniej tłuszczów trans, niż margaryny twarde.
  • Zupy i sosy w proszku – dzięki tłuszczom trans ich termin przydatności jest dość długi. Dotyczy to również koncentratów do zup oraz innych potraw "instant".
  • Serki topione i kanapkowe – podobnie jak w przypadku margaryny ich stała postać spowodowana jest zawartością tłuszczów trans.
  • Herbatniki – te małe i twarde ciasteczka, poza szkodliwymi tłuszczami trans, często zawierają też dużą ilość cukru oraz syrop glukozowo-fruktozowy. Dotyczy to też maślanych ciasteczek, zarówno tych na wagę, jak i pakowanych.
  • Słone przekąski – ich chrupkość oraz dobry smak spowodowane są właśnie poprzez zawartość tłuszczów trans. Dotyczy to chipsów, paluszków, krakersów, orzeszków w panierce, a także innych słonych przekąsek.
  • Słodycze – szczególnie mleczne batoniki i czekoladowe ciasteczka. Niezdrowe tłuszcze trans mogą czyhać także we wszystkich czekoladopodobnych wytworach.
  • Majonez – tłuszcze trans znacznie wydłużają jego termin przydatności. Bez trudu jednak możecie zrobić samodzielnie domowy majonez, który będzie znacznie zdrowszy.
  • Pączki – poza tym, że są bardzo tłuste, to zawierają w swoim składzie także tłuszcze trans, które mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie organizmu. Wynika to z tego, że często są smażone na starym oleju.
  • Frytki – zawartość tłuszczy trans w nich również spowodowana jest tym, że często są smażone na nieświeżym, wielokrotnie używanym oleju.

Jak zmniejszyć spożycie tłuszczy trans?

Żeby zmniejszyć spożycie tłuszczów trans przede wszystkim powinniście ograniczyć ilość powyższych produktów, ale to nie wszystko. Nie smażcie na olejach, które  zawierają wysokie ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych (w tym głównie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych), takich jak: olej słonecznikowy, olej z pestek winogron.

Unikajcie także jedzenia przetworzonej żywności, która zawiera w swoim składzie w swoim składzie częściowo utwardzone/uwodornione oleje roślinne. Pamiętajcie również, żeby nie smażyć wielokrotnie na tym samym oleju. Do każdego kolejnego usmażenia użyjcie świeżego.