Listki z powyższego zdjęcia występują często i bujnie na podwórkach, ale mało kto zwraca na nie uwagę. A nawet jeśli je zauważamy, to zwykle traktujemy jak chwast. Okazuje się jednak, że za granicą ten produkt jest wprost uwielbiany i stosowany w kuchni nie tylko ze względu na pyszny smak, ale i cenne właściwości. Poznajcie tę roślinkę i następnym razem przynieście ją ze spaceru. 

Niedoceniony chwast z naszych podwórek

Ten mało znany chwast to nic innego jak portulaka pospolita. Niektórzy mówią też na nią portulaka warzywna, ale nawet jeśli kojarzycie ją z nazwy, to pewnie nigdy nie zastanawialiście się, czy portulaka jest jadalna? Okazuje się natomiast, że tak, a w dodatku ma fantastyczny smak i mnóstwo cennych właściwości.

Jak smakuje portulaka? Jadalne są zarówno liście, jak i łodygi, a ich smak można porównać do delikatniejszego szczawiu. Za granicą składnik ten jest bardzo lubiany i doceniany, a u nas wciąż mało się o nim mówi, choć mamy te listki tuż pod swoimi stopami. Gdzie rośnie portulaka? Zwykle spotkamy ją dziko zarastającą trawniki czy pola i traktowana jest jak zwykły chwast. Warto jednak zabrać ją do domu, bo zapewni nie tylko świetne doznania smakowe, ale i przyniesie wiele dobrego organizmowi. 

Portulaka pospolita - właściwości

Portulaka pospolita to prawdziwy skarb prosto z natury, gdyż zawiera cenne kwasy omega-3, kwas foliowy oraz szereg witamin i minerałów. Znajdziemy w niej między innymi magnez, potas, wapń, żelazo i sód, a także witaminy C, A oraz te z grupy B. Taki bogaty skład sprawia, że roślinka ta przynosi całe mnóstwo korzyści:

  • działa przeciwgorączkowo i antybakteryjnie,
  • przynosi ulgę przy zgadze,
  • wspomaga trawienie,
  • łagodzi wzdęcia,
  • obniża poziom glukozy i cholesterolu,
  • pomaga na kaszel,
  • łagodzi podrażnianie skóry i przyspiesza gojenie się ran.

Portulaka - jak ją spożywać?

Aby skorzystać z powyższych właściwości, można wykorzystać zarówno łodygi, jak i listki. Niewielkie liście portulaki je się na surowo, jako dodatek do sałatek czy na kanapki. Z kolei jej łodygi traktujemy podobnie do szparagów, czyli gotujemy, smażymy lub pieczemy. Można z niej zrobić też wartościowy napar, który popijany regularnie pomoże na wiele uporczywych dolegliwości. Jakkolwiek zdecydujecie się podać tę roślinkę, pamiętajcie tylko, aby zjeść ją zaraz po zebraniu, gdyż nie nadaje się ona do przechowywania w lodówce.

portulaka

Źródło: AdobeStock

Portulaka - o tym trzeba pamiętać

Należy podkreślić, że oprócz cennej portulaki pospolitej  rosnącej dziko, spotkamy też ozdobną portulakę wielokwiatową, ale ta już nie nadaje się do jedzenia. Bądźcie więc ostrożni i zwracajcie uwagę na to, co zabieracie do kuchni.