Choroby grzybowe roślin i szkodniki to koszmar każdego ogrodnika. Nie ma nic gorszego, niż patrzeć jak starannie pielęgnowane rośliny dosłownie mizernieją w oczach. Jednym z częstych problemów jest inwazja mszyc - zarówno na roślinach kwitnących, jak i warzywach i krzewach owocowych. Zagrożone są np. maliny, truskawki czy porzeczki, które przecież hoduje wielu działkowiczów, by później z ich owoców zrobić pyszne dżemy i soki na zimę. Dowiedzcie się, co zrobić, by szybko pozbyć się mszyc i uratować rośliny. 

Dlaczego porzeczka marnieje?

Porzeczki często są celem ataku mszyc, dlatego skupimy się na tych krzewach. Zacznijmy od tego, co powoduje, że porzeczka nie chce owocować, usycha lub po prostu wygląda niezdrowo. Jednym z powodów, z jakim spotykają się głównie nowicjusze, jest sadzenie krzewów zbyt blisko siebie. Jeżeli nie mają odpowiednio dużo przestrzeni, brakuje im światła, składników mineralnych, a do tego są bardziej podatne na choroby grzybowe i szkodniki (jak mszyce). Innym problemem jest zbyt częste podlewanie, brak nawożenia czy sadzenie porzeczek w zbyt wilgotnej glebie (na przykład na terenach podmokłych). 

Objawy mszyc na porzeczkach

Porzeczki i inne krzewy owocowe są często atakowane przez mszyce. To niewielkie owady, których pożywieniem są soki naszych roślin. Przez to krzewy, kwiaty i drzewa usychają i przestają owocować. Mszyce są na tyle maleńkie, że na początku, jeszcze zanim utworzą prawdziwe kolonie na krzewach, trzeba się mocno przyjrzeć, by je zauważyć. Mogą być czarne, białe, zielone albo żółte. Wskazówką będzie obecność mrówek, które „hodują” mszyce dla spadzi.

Jak zrobić oprysk na mszyce?

Kiedy tylko zauważycie mszyce na swoich krzewach owocowych, nie ma na co czekać i trzeba szybko wykonać oprysk. Pomoże wam w tym zwykłe, tradycyjne szare mydło. To inaczej mydło potasowe, którego składniki, po połączeniu z wodą, zwalczają mszyce i pozbawiają je ochronnego nalotu z wosku. Co istotne, by roztwór zadziałał, mydło musi być pozbawione dodatków w postaci barwników czy substancji zapachowych.

Do miski wlejcie 1 litr ciepłej wody i wsypcie 1 łyżkę szarego mydła startego na tarce. Wymieszajcie, przelejcie do butelki ze spryskiwaczem i wykonajcie oprysk na roślinach. Należy powtarzać go codziennie wieczorem aż do skutku.