Takie kwiaty nie tylko świetnie wyglądają, ale i smakują. Choć dla niektórych jedzenie płatków kwiatów jest wyjściem ze strefy komfortu, warto przekonać niedowiarków i zebrać piękny, polny bukiet kwiatów, a następnie wykorzystać kilka z nich do przygotowania smacznej przekąski lub napoju. Jakie kwiaty nadają się do jedzenia? Zobaczcie, a będziecie zaskoczeni.

Niedoceniany chwast, którego warto przynieść do kuchni

Wielu z nas kojarzy z podwórka chabry, ale mało kto wie, że są jadalne (choć obecnie dość rzadkie). Jak smakuje chaber, jakie ma właściwości i w jaki sposób możecie go wykorzystać w kuchni? Chabry (zwane też modrakami lub bławatkami) rozpoznacie po kwiatach w intensywnym niebiesko-fioletowym kolorze i ich ząbkowanych płatkach. Niegdyś polecane były na poprawę wzroku i wszelkie dolegliwości związane ze wzrokiem. Wszystko dlatego, że zawierają:

  • flawonoidy i antocyjany
  • pektyny
  • sole mineralne
  • glikozydy
  • minerały: magnez, potas i mangan
  • oraz witaminę C

Dzięki tym wszystkim substancjom kwiaty chabru działają oczyszczająco i moczopędnie, a także przeciwzapalnie, ściągająco, łagodząco, uspokajająco i antybakteryjnie. Wspomagają one również trawienie: mają właściwości żółciopędne i zawierają błonnik (pektyny), które przyspiesza przemianę materii. Gorący okład z naparu z chabrów łagodzi ból stawów, a chłodne kompresy na oczy zmniejszają stany zapalne, dodają oczom blasku i redukują kurze łapki.

Jak wykorzystać chabry? Najlepiej do lemoniady

Aby skorzystać z dobroczynnych właściwości tych kwiatów, najlepiej zamienić je w chłodzący napój. Taka chabrowa lemoniada ma wyśmienity, lekko kwaskowaty smak, a do tego świetnie gasi pragnienie, orzeźwia i nawadnia. Co więcej, dostarcza też cennych elektrolitów oraz innych cennych składników odżywczych, więc będzie niezastąpiona podczas upałów. Zobaczcie, jak ją zrobić krok po kroku.

Chabrowa lemoniada - przepis

Składniki:

  • 1/2 litra chabrowych płatków
  • 4 litry wody
  • miód lub cukier (ilość zależy od was - w zależności od tego, jak słodkie napoje lubicie)
  • 2 cytryny

Sposób przygotowania:

  1. Zagotujcie wodę, wystudźcie, osłodźcie cukrem lub miodem.
  2. Zalejcie wodą płatki chabrów i odstawcie w słoneczne miejsce.
  3. Po tygodniu przecedźcie i dodajcie świeżo wyciśnięty sok z cytryn.
  4. Przelejcie do butelek i wstawcie do lodówki. Podawajcie zimną, z kostkami lodu.

Inne jadalne kwiaty

Chabry to jednak nie wszystko, bo w Polsce rośnie mnóstwo kwiatów o podwójnej roli: do dekoracji i do zjedzenia. Jednym z najpopularniejszych jest nasturcja, która ma lekko pikantny smak, dlatego świetnie spisze się sałatek i kanapek oraz jako dodatek do słodkich lemoniad - na przełamanie i podkręcenie smaku.

Inny ciekawy smak prosto z pola zapewni wam też lawenda. Olejki eteryczne z tych kwiatów doskonale sprawdzają się w roli naturalnego aromatu do ciast i innych deserów. Jeśli chcecie wykorzystać ją do ciast lub ciasteczek, najprościej będzie zrobić z niej mocny napar i dodać go do ciasta podczas wyrabiania. Z lawendy zrobicie też pyszny domowy syrop do kawy.

Kolejnym jadalnym kwiatem jest też bratek. Ma on słodki, ale jednocześnie lekko cierpki smak, idealny nie tylko do lemoniad, ale również do sałatek owocowych, słodkich zup, serów i mięs.