Zwykle występuje jako dodatek do różnego rodzaju dań, a u nas podaje się go często z chlebem (pokrojony w plastry). Najczęściej spotykanymi w polskich domach są sery krowie, choć na naszych stołach nie brakuje też produktów kozich czy owczych, charakteryzujących się nieco odmiennym smakiem oraz zabarwieniem. Jednym z ciekawszych sposobów ich zaserwowanie jest jednak deska. Wówczas sery występują w formie przystawki, a ich elegancka forma podania naprawdę potrafi zachwycić. Świetnie nadaje się zarówno na spotkanie w gronie znajomych, jak i na wystawne przyjęcie.

Jaka… deska?

Przede wszystkim, trzeba zadbać o estetyczną prezentację przekąski. Z tego powodu warto wybrać deskę z solidnego drewna, która będzie wolna od wszelkiego rodzaju pęknięć, uszczerbień lub też przebarwień, jakie często tworzą się w wyniku działania wilgoci. Oczywiście, jeśli planujemy duże kawałki sera, przyda się również komplet odpowiednio dobranych noży (do każdego rodzaju sera powinno się przygotować osobny). Można też od razu utworzyć niewielkie porcje, idealne na spróbowanie.
Jak podać ser?

Ser podaje się na płaskim podłożu, zwykle wykonanym z drewna, czasem z kamienia. Jeśli zdecydujesz się go pokroić, musisz zachować pewną prawidłowość. Ser okrągły, taki jak chociażby camembert i ser w formie piramidki kroi się jak tort, ser w formie odwróconego trójkąta – od wąskiej krawędzi do wysokiego brzegu, a sery trójkątne rozpoczynając od czubka. Najlepiej wyjąć je z lodówki przynajmniej godzinę przed podaniem. W ten sposób powoli osiągną temperaturę pokojową, tym samym objawiając pełnię swojego aromatu.

Jeśli chodzi o samo jedzenie, najlepiej zaczynać od łagodnego smaku i stopniowo przechodzić do coraz pikantniejszych propozycji. Można dać gościom możliwość zabierania kawałków sera za pomocą wykałaczki i przenoszenia na osobny talerzyk, do degustacji.

Ser pleśniowy

Rodzaje serów

Sery mają bardzo wiele różnych rodzajów. Można je podzielić na przykład pod względem tego, z jakiego mleka zostały przygotowane. Ponadto wyróżnia się sery białe (mogą być miękkie i twarogowe lub twarde, idealne do krojenia), pleśniowe (z porostem pleśni i przerostem pleśni), sery wędzone, sery żółte oraz sery długo dojrzewające, takie jak chociażby popularny litewski Dziugas. Jest to przysmak, cechujący się kremowym aromatem, który zawiera jednak lekko pikantną nutę, nadającą mu wyrazistości. Na pewno świetnie sprawdzi się pośród innych gatunków, ułożonych na desce, odpowiadając za charakter całego zestawu.

Kompozycja, która zachwyci każdego

Przygotowana przez Ciebie deska serów wcale nie musi być nudna. Poszczególne sery należy poukładać w niewielkich odstępach od siebie, by się nie wymieszały. Między nie, dla dekoracji, można położyć rozmaite dodatki, które wzbogacą ich smak, czyniąc go ciekawszym. Przede wszystkim, nie zaszkodzi pomyśleć o wyborze odpowiednich owoców. Winogrona osłodzą kremowe propozycje, nadając im soczystości, świeże lub suszone figi pobudzą zmysły. Ciekawym przełamaniem kompozycji aromatów będzie też  gruszka (można ją pociąć  w plastry lub na ćwiartki). Dobrze sprawdzą się również suszone owoce, takie jak śliwki, żurawina czy plasterki jabłek.

Odpowiednie okażą się również niektóre warzywa. Warto zdecydować się na pomidorki koktajlowe, kukurydzę czy oliwki. Można też połączyć sery z dowolnym rodzajem orzechów, choć najlepiej sprawdzają się włoskie i pekan. Spróbuj również z konfiturami – z malin, żurawin czy pomarańczy. Prawdziwym koneserom wytrawnego smaku spodoba się natomiast dodatek wina.