Niestety ceny lodów poszybowały mocno w górę. Za kulkę ulubionych lodowych specjałów trzeba niekiedy zapłacić około 6 zł. Wypad dla całej rodziny na lody staje się niemałym wydatkiem, dlatego warto sprawdzić nasze przepisy na lody. Jeżeli nie macie maszyny do lodów, nic straconego - ciekawym pomysłem są te z mrożonych bananów, które uwielbiają wszyscy. Lody z serków homogenizowanych? Któż nie robił w dzieciństwie. Mamy jednak patent na klasyk, który znają wszyscy. Śnieżka w kanapce lodowej to kultowy już deser, który możecie zrobić w zaciszu domu przy użyciu miksera. Sprawdźcie, jak je przygotować lody w wafelku krok po kroku. Do dzieła.

Jak zrobić lody śnieżka w wafelku?

Wybierzcie płaty waflowe, które są dostępne w większości supermarketów lub sklepów ze słodyczami. Zarówno te cienkie, jak i gofrowe świetnie się sprawdzą podczas krojenia.

Składniki:

  • 400 ml śmietanki kremówki 36%,
  • tubka mleczka skondensowanego waniliowego,
  • płaty wafli.

Opcjonalnie: szczypta soli.

Przygotowanie:

Śmietankę kremówkę powinniście trzymać w lodówce do momentu ubijania. Dzięki temu łatwiej ubije się i nie skończycie ze zwarzoną i płynną masą. Ubijcie ją za pomocą ręcznego miksera na wysokich obrotach. Dodajcie szczyptę soli.

Wlejcie zawartość tubki mleczka skondensowanego. Zróbcie to dopiero wtedy, gdy masa ze śmietanki będzie już gęstsza. Wyciągnijcie formę keksową. Wyłóżcie ją folią spożywczą. Najlepiej zróbcie to dwukrotnie. Dotnijcie płaty waflowe za pomocą noża tak, aby zmieściły się na dno keksówki. Następnie połóżcie jeden płat waflowy do środka.

Następnie wlejcie masę śmietanową do środka. Przykryjcie kolejną warstwą wafla. Przełóżcie do zamrażarki na około 8 godzin, a najlepiej całą noc. Po tym czasie wyciągnijcie lody i krójcie na mniejsze kanapki lodowe.

Jak ubijać śmietanę, aby się nie zwarzyła?

Śmietana o zawartości tłuszczu 30% lub 36% powinna być trzymana w temperaturze między 3-4 stopnie Celsjusza, aby otrzymać prawidłową konsystencję. Jeżeli będziecie zbyt długo ubijać śmietanę bez pilnowania, może to skutkować wytrącaniem się kawałków masła.

Nie wyrzucajcie jej, jest sposób, aby ją uratować. Wystarczy dolać kolejną porcję tej samej śmietanki i ponownie ubić do połączenia składników. Nie będzie miała tak idealnej konsystencji, ale uratujecie zwarzoną masę przed wyrzuceniem.