Owoc kaki pochodzi z obszarów subtropikalnych Azji oraz Ameryki. Jako pierwsi tę roślinę zaczęli uprawiać Chińczycy i Japończycy. Wykorzystywano ją przede wszystkim do leczenia ran po ukąszeniach węży. Do dziś w chińskiej medycynie ludowej używa się liści kaki na wiele schorzeń, między innymi na łagodzenie stanów zapalnych skóry. W późniejszym czasie roślinę doceniono w Ameryce (hodowane są w Kalifornii), Hiszpanii i Brazylii. Drzewo kaki może mieć nawet 18 metrów wysokości.

Owoc kaki ma intensywny pomarańczowy kolor. Nie ma pestek, a w smaku przypomina trochę śliwki, jabłka, a trochę melony. Może być świetną przekąską w ciągu dnia. Wystarczy umyć owoc i pokroić go w ćwiartki, jedynie obcinając zieloną część od góry.
Owoc należy obrać ze skórki.

Kaki - właściwości zdrowotne

W 100 gramach kaki znajduje się ok. 70 kcal. Dla przykładu jabłko ma ich mniej, bo 52 kcal, a banan więcej, bo ok. 100 kcal.

Kaki jest owocem bogatym w witaminę C, błonnik pokarmowy i karotenoidy. Ponadto jest źródłem niezastąpionej witaminy B6, A, E, i K, a także tiaminę, niacynę, ryboflawinę oraz kwas foliowy. Jest w nim także zbiór cennych minerałów jak: wapń, potas, magnez, żelazo i fosfor, a także luteina i zeaksantyna.

Owoc kaki chroni wzrok
Zwarte w kaki karotenoidy zapewniają prawidłowe funkcjonowanie wzroku, zwłaszcza o zmierzchu. Jednym z nich beta-karoten (prowitamina A), jest składnikiem barwnika wzrokowego występującego w siatkówce oka, pozwalającego widzieć w półmroku.
Ponadto beta-karoten zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, która jest główną przyczyną utraty wzroku w starszym wieku. Udowodniono również, że może zapobiegać uszkodzeniu soczewki i powstaniu zaćmy. Polecane są osobom, które dużo czasu spędzają przed komputerem lud telewizorem.

Owoc kaki pomaga obniżyć poziom cholesterolu
Regularne spożywanie owoców kaki pomoże obniżyć poziom cholesterolu całkowitego, trójglicerydów oraz LDL, a zatem korzystnie wpływa na układ naczyniowo-sercowy i obniża ciśnienie krwi.

Pozytywny wpływ na wygląd skóry
Za sprawą wielu naturalnych przeciwutleniaczy, które hamują procesy starzenia się skóry, która na dłużej pozostaje jędrna, gładka i promienna.

Kaki na trawienie
Owoc kaki to doskonałe źródło błonnika, dlatego ten owoc poleca się osobom z problemami trawiennymi, zaparciami.

Owoc kaki  - Właściwości antynowotworowe
Badania naukowców z Mie University z Japonii wskazują, że wyciąg z kaki posiada właściwości antynowotworowe i może silnie hamować rozwój komórek białaczki i wywoływać ich apoptozę (zaprogramowaną śmierć komórkową).

Owoc kaki, a alergia

Owoce kaki może wywoływać alergię. Zawierają one te same alergeny, które występują w jabłkach, brzoskwiniach, truskawkach czy marchwi. Mogą wchodzić w alergię krzyżową z brzozą. Objawy alergii na owoc kaki to: wysypka, katar, nudności i wymioty, katar, biegunka.

Jak jeść kaki

Kaki można gotować i kandyzować, można podawać surowe jako przekąskę, albo dodawać do sałatek, koktajli, czy deserów.
Dojrzałe owoce powinny mieć ładną, pomarańczową barwę, skórka powinna być gładka i bez żadnych plam, a sam owoc powinien być miękkie w dotyku, ale nie za miękki. Zbyt twarde owoce wystarczy potrzymać  przez kilka dni w domu, w temperaturze pokojowej, aż dojrzeją. Dojrzałe kaki obieramy ze skórki. Najlepiej smakują surowe, pokrojone w ósemki, ale można je też dodawać do sałatek czy deserów.

Przed spożyciem kaki dokładnie myjemy, odrywamy listki i obieramy ze skórki. Nie wiecie jak obrać kaki? Zróbcie to dokładnie tak samo jak jabłko! Po tych czynnościach możemy już zabierać się za pałaszowanie owocu. Jeśli nie macie czasu na obieranie, możecie też przekroić owoc ze skórką na pół i wyjadać miąższ łyżeczką, tak jak jedząc kiwi. 

Persymona (kaki) – przepisy

Gdy nadchodzi sezon na kaki, owoce kuszą ceną i wyglądem. Wtedy śmiało można eksperymentować w kuchni przygotowując różne dania z tym wyjątkowym owocem. Do naleśników przygotujecie egzotyczną w smaku konfiturę, upieczecie muffinki z owocem kaki albo ciasto z purée persymony. Owoc kaki można kandyzować, piec, a nawet suszyć. Wybierając persymonę, zwracajmy uwagę na tę z liśćmi. Jeśli nie zamierzamy zjeść ich natychmiast, kupujmy twarde owoce. Dojrzałe kaki przechowujmy w chłodnym miejscu, aby opóźnić ich pleśnienie.