Kupujecie świeżutkiego ogórka i już nie możecie doczekać się, aż go schrupiecie, ale po rozkrojeniu okazuje się tak gorzki, że aż wykręca? Taka przykra niespodzianka to niestety częsty scenariusz, który prawdopodobnie zdarzył się choć raz w każdym domu. Dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób można łatwo uratować nawet najbardziej gorzkiego ogórka.

Dlaczego ogórki są gorzkie?

Zastanawiacie się, dlaczego ogórki mają gorycz? Okazuje się, że charakterystyczna goryczka jest spowodowana kukurbitacynami, czyli związkami, które rośliny wytwarzają w celu obrony przed zwierzętami. Te substancje pojawiają się u wielu różnych roślin, więc to całkowicie normalne zjawisko. Dlaczego jednak tylko niektóre sztuki trafiają się gorzkie, a inne nie mają takiego posmaku? Wszystko zależy od warunków, w jakich hodowane były warzywa. Jeśli roślina rosła w suchym lub zimnym okresie, musiała mocniej się zabezpieczać, w związku z czym wytwarzała więcej kukurbitacyny. To właśnie dlatego tak rzadko zdarza się to w przypadku hodowlanych ogórków wężowych, a najczęściej dotyczy tych gruntowych.

Czy można jeść gorzkie ogórki?

Choć gorzkawe ogórki są mało apetyczne, to można je bezpiecznie jeść, gdyż wspomniane wyżej związki są trujące tylko dla niektórych zwierząt, a u ludzi powodują jedynie gorzki posmak w ustach. Nie warto jednak się męczyć, gdyż istnieje banalnie prosty sposób na szybkie pozbycie się gorzkiej nuty z ogórka. Trzeba tylko raz na zawsze zapamiętać 1 zasadę.

Jak pozbyć się goryczy z ogórków?

Czy można uratować gorzkie ogórki? Okazuje się, że tak i to w bardzo prosty babciny sposób. Jako że odstraszające zwierzęta związki kumulują się w łodygach, korzeniach i liściach roślin oraz na ciemniejszych miejscach rośliny, to większość goryczy gromadzi się na skórce ogórka i jego końcach od strony łodyżki. Wystarczy więc zawsze obierać ogórki w kierunku od jasnej strony do ciemniejszej, dzięki czemu nie roznosimy dalej gorzkiego smaku po całej ich powierzchni miąższu.