Ogórki wykorzystuje się do ogromnej ilości potraw: zup, sałatek, przekąsek. Często pojawiają się też na zwykłych kanapkach. Oznacza to, że z równie dużą częstotliwością wyrzuca się skórki z tego warzywa do śmietnika. Większość z was z pewnością robi to automatycznie, nie zastanawiając się, jak cenne mogą okazać się takie obierki. Dzięki skórkom z ogórka zaoszczędzicie pieniądze i będziecie bardziej ekologiczni. 

Jak powinno się obierać ogórka?

Zanim zajmiemy się samymi skórkami, zacznijmy od prawidłowego obierania. Okazuje się, że znaczenie ma nie tylko grubość ścinanej skórki, ale i kierunek, w którym to robimy. Choć może to brzmieć dziwnie, to w rzeczywistości wpływa to na smak ogórków. Należy więc raz na zawsze zapamiętać, aby obierać ogórki od jaśniejszej strony do ciemniejszej, żeby nie będą gorzkie. W ciemnej końcówce bowiem gromadzą się gorzkie substancje, więc zaczynając od niej, rozprowadzamy je po całym warzywie. 

Do czego wykorzystać skórki z ogórka?

Kiedy mamy już obrane ogórki, pozostałe po nich obierki zwykle lądują w koszu, a to wielki błąd. Te zielone łupinki to naturalny środek odstraszający mrówki. Te owady wprost nie cierpią jego zapachu i natychmiast od niego uciekają. Wszystko dlatego, że w ciemnych skórkach ogórków zgromadzone są gorzkie kukurbitacyny, które działają drażniąco mrówki.

Jeśli więc macie problem z maszerującymi po domu lub ogrodzie mrówkami, nie traćcie pieniędzy na specjalistyczne środki, tylko użyjcie takich kuchennych odpadów. Takie rozwiązanie z pewnością będzie tańsze i bezpieczniejsze dla zdrowia, a równie skuteczne. Wystarczy rozłożyć obierki w miejscach, gdzie najczęściej spacerują mrówki, a one szybko zawrócą z waszych domów. 

Do czego wykorzystać obierki z ogórków - inne pomysły

Nawet jeśli nie macie akurat problemu z mrówkami, nie wyrzucajcie obierków z ogórków, bo przydadzą się w domu do wielu innych czynności. Świetnie sprawdzą się również:

  • do czyszczenia kafelków lub zlewu

Wystarczy zetrzeć lub pokroić je w drobne kawałeczki, a następnie wymieszać z odrobiną soli. Taka pasta świetnie poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi zabrudzeniami – tymi z umywalki, wanny lub kafelków w kuchni i łazience. W ten sposób będziecie bardziej ekologiczni i nie wydacie ani grosza na drażniące produkty chemiczne. 

  • do zrobienia octu

Trzeba tylko wrzucić skórki do słoika i zalać zimną wodą z cukrem. Tak przygotowaną mieszankę odstawiamy na około 3 tygodnie, a powstanie świetny domowy ocet.

  • jako maseczka na twarz

Obierki z ogórków działają dobrze na cienie pod nimi, ale też na poranne obrzęki całej twarzy. Wystarczy nałożyć je na skórę i zostawić na kilka minut, a skóra będzie wyglądać na promienną i wypoczętą. Musicie jednak zadbać o to, żeby ogórki, których użyjecie, pochodziły z upraw ekologicznych.