Żurek cieszy się reputacją zupy, którą robi się łatwo i przyjemnie. To prawda, z przygotowaniem wyśmienitego żuru poradzi sobie nawet gospodyni, która zdobywa dopiero pierwsze kulinarne szlify. Warto jednak pamiętać, że istnieje różnica między dobrym a wyśmienitym żurkiem. Aby uzyskać najlepszy możliwy efekt, warto trzymać się kilku kroków i wiedzieć, jak zagęścić żur, kiedy zależy nam na konsystencji idealnej.

Jaki jest sekret pysznego żurku?

Tajemnica doskonałego żurku tkwi w składnikach. Wariant z torebki lub butelki, który możemy kupić w każdym sklepie lub markecie spożywczym, może być naprawdę smaczny, ale najlepszy żurek to taki, który ugotujemy na samodzielnie przygotowanym zakwasie. Przepis jest naprawdę prosty i przy odrobinie wprawy, poradzimy sobie z tym bez problemu. Warto jednak pamiętać, że jeżeli nie mamy czasu na zrobienie domowego zakwasu, wysokiej jakości produkt kupimy w zaufanej piekarni, czyli w takiej, której wypieki znamy i cenimy.

Co jeszcze składa się na pyszny żurek? Odpowiednio przygotowany wywar. Świeża marchewka, pietruszka i seler to warzywa, których nie może w nim zabraknąć. W domowym żurze musi znaleźć się także mięso.

Świeża biała kiełbasa, wcześniej sparzona we wrzątku, powinna trafić do naszej zupy nie tylko przy okazji świąt wielkanocnych. Wędzonka doda żurkowi odrobinę niepowtarzalnego, głębokiego aromatu. Warto rozważyć jej dodanie, ale zdajemy sobie sprawę, że specyficzny smak mięsa i wędlin poddanych procesowi wędzenia, nie trafia we wszystkie gusta. Jeżeli zatem nie lubisz wyrazistego aromatu wędzonki, nie musisz jej dodawać.

Chcesz nadać zupie jeszcze więcej charakteru? Nic prostszego - sięgnij po chrzan. Najlepiej sprawdzi się świeżo starty korzeń, jednak pamiętaj - ten dodatek dawkuj z rozwagą. Jeżeli żurek nie będzie wystarczająco ostry, zawsze możesz dodać kilka kolejnych wiórek, ale w odwrotną stronę to nie zadziała. 

Dodanie do zupy połówek lub ćwiartek jajka ugotowanego na twardo wieńczy kulinarne dzieło. Tak przygotowany żurek będzie nie tylko pyszny, ale i wyjątkowo sycący. To ważne, bo poza tym, że rodzinny obiad powinien rozpieszczać zmysł smaku, musi być także pożywny.

Czym zagęścić żurek?

Z przepisem na żurek poradzi sobie każda gospodyni. Warto jednak wiedzieć, że drobne błędy zdarzają się nawet doświadczonym kucharkom. Co można zepsuć w żurku? Może się zdarzyć, że zupa wyjdzie za rzadka. Dzieje się tak, gdy zbyt optymistycznie napełnimy garnek, zaburzając w ten sposób proporcje wody do zakwasu. Bez obaw, taką pomyłkę można łatwo naprawić. Jak zagęścić żurek z torebki? Jak zagęścić żurek z butelki? Bez względu na to, w jaki sposób przygotowujesz zupę, poszczególne kroki postępowania zawsze wyglądają dokładnie tak samo.

Gdy zupa nie jest tak gęsta, jak powinna, niektóre panie domu próbują odparować nadmiar wody, zwiększając płomień palnika i przykrywając garnek pokrywką. To spory błąd. W ten sposób doprowadzimy tylko do rozgotowania składników, a żurek i tak nie zgęstnieje. Zatem, jak zagęścić żur? 

Z pomocą przyjdą nam produkty, które zawsze mamy pod ręką. Do zagęszczenia domowego żurku świetnie nadaje się mąka. Wyśmienicie sprawdzi się też śmietana i chleb. Mamy zatem kilka opcji do wyboru, co znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo, że w swojej kuchni nie znajdziesz składnika ratującego zbyt rzadki żurek.

Jak zagęścić żurek mąką? Przepis

Najczęściej używanym w kuchni składnikiem zagęszczającym jest mąka. Z jej pomocą, nadamy odpowiednią konsystencję wielu potrawom, w tym sosom i zupom. Mąka nadaje się też do zagęszczenia domowego żurku. Nie musi to być mąka żytnia, bo wyśmienicie sprawdzi się wariant pszenny.

Jak zagęścić żurek śląski mąką? Przepis jest banalnie prosty.

  1. Połącz dwie łyżki mąki z trzema łyżkami przegotowanej, letniej wody.
  2. Całość energicznie mieszaj do momentu uzyskania gładkiej pasty. Najlepiej sprawdzi się trzepaczka do jajek, ale można też sięgnąć po drewnianą łyżkę. Istotne jest, żeby w mieszaninie nie dał się wyczuć żadnych grudek.
  3. Pastę dodaj do zupy, energicznie wymieszaj i ponownie zagotuj. Po ok. 10 minutach, żurek osiągnie finalną gęstość.

Uwaga - nie możesz zapomnieć, że ilość zagęszczacza powinna być dopasowana do ilości zupy w garnku. Nie dodawaj od razu całej mieszaniny. Żurek zagęszczaj stopniowo. Nawet jeżeli za pierwszym razem nie uda ci się uzyskać idealnej konsystencji, całą procedurę możesz powtórzyć. Kolejna istotna kwestia, po dodaniu pasty składającej się z mąki i wody, musisz energicznie mieszać zupę.  

Jak zagęścić żurek chlebem? Przepis

Nie masz pod ręką mąki lub nie lubisz smaku zup zagęszczonych przy pomocy tego składnika? Zatem sposób z chlebem będzie dla ciebie idealnym wyborem. Najlepiej sprawdzi się pieczywo razowe, którego smak idealnie koresponduje z aromatem żurku.

  1. Pokrój kilka kromek na małe kawałeczki. Pieczywo możesz też rozdrobnić przy pomocy blendera.
  2. Rozdrobniony chleb dodaj do garnka z żurkiem i dokładnie wymieszaj.
  3. Zagotuj ponownie zupę.

Pamiętaj, ilość dodanego chleba zależy od tego, ile zupy ugotowałaś.

Jak zagęścić żurek śmietaną? Przepis

Gdy żur wyjdzie za rzadki, na ratunek może przyjść nam śmietana. Najlepiej sprawdzi się kwaśna "dwunastka" lub "osiemnastka". Czyli śmietana z oznaczeniem 18% lub 12%.

  1. Odlej do szklanki niewielką ilość gorącego żurku i lekko przestudź.
  2. Dodaj śmietanę i dokładnie mieszaj, do momentu uzyskania gładkiego kremu. Pamiętaj, że w mieszaninie nie mogą pozostać żadne grudki.
  3. Zupę ze śmietaną powoli dolewaj do garnka, cały czas mieszając. 

To dość ryzykowna metoda, bo śmietana może się ściąć. Jeżeli jednak użyjemy jej umiejętnie, zgodnie z powyższymi krokami, nic złego nie powinno się stać.

Czy są inne sposoby na gęsty żurek?

Powyższe metody nie są jedynymi technikami zagęszczania żurku. Jeżeli zostało ci trochę zakwasu, użyj go. Nawet jeżeli twoja zupa zyska zbyt kwaśny smak, będziesz mogła łatwo zneutralizować ten efekt. Powstaniu zbyt rzadkiego żuru można zapobiec jeszcze na etapie gotowania. Wystarczy dodać do zakwasu jajko i dokładnie roztrzepać.